Babalar günü ne zaman 2019
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Babalar günü ne zaman 2019

Babalar günü ne zaman 2019

   

Babalar günü ne zaman 2019

Babalar Günü, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan özel bir gündür. Peki 2019 Babalar günü ne zaman ve han gün kutlanılacak. İşte Babalar günü nedir, tarihçesi ve babalar günü ne zaman 2019 hakkında bilgi.

Babalar Günü, babaları anımsama, onlara sevgi, saygı günü olarak her yıl kutlanan özel bir gün olup her yıl Haziran ayının 3. haftası pazar günleri kutlanan özel bir gündür. Hayatımızın en önemli varlıklarından olan Babalarımızın günü olan Babalar günü 2019 yılında ise 16 Haziran Pazar günü idrak edilecek. Şimdiden tüm babaların babalar günü kutlu olsun.

En Güzel Babalar Günü Mesajları Sayfası İçin Tıklayın!

Babalar günü ilk olarak ABD de, John Bruce Dodd, tarafından çok sevdiği babasının ölümüne üzülmesi sonucu böyle önemli bir günün anneler günü gibi kutlanmasını istedi. Ardından kabul edildi ve ABD ve birçok Avrupa ülkesinde, her yıl babalar günü olarak kutlandı. Ülkemizde de babalar günü her yıl farklı coşkularla kutlanmaktadır.

Babalar Günü Tarihçesi

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü Şiirleri Sayfası İçin Tıklayın!

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna