Teyemmüm nedir nasıl yapılır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Teyemmüm nedir nasıl yapılır

Teyemmüm nedir nasıl yapılır

   

Teyemmüm nedir nasıl yapılır

Lûgatta teyemmümün anlamı, bir şeyi kasdetmek'tir. Din deyiminde teyemmümün anlamı ise; Su bulunmadığı veya suyu kullanmaya güç yetmediği zaman, toprak cinsinden temiz bir şeyle abdestsizliği gidermek için yapılan bir işlemdir.

Diğer bir şekli, Teyemmüm, suyun bulunmadığı veya kullanılmasının sakıncalı olduğu durumlarda, abdest veya gusül yerine vücudun belli yerlerini temiz bir toprakla mesh etmeye denir.

Teyemmüm farzları nelerdir

1. Niyet etmek

2. İki darp ile mesh etmek temiz bir toprağa elleri bir kere vurup yüzü, ikinci vuruştan sonra kolları dirseklerle beraber mesh etmektir.

Teyemmüm abdesti nasıl alınır
Abdestsiz olan yahut gusletmesi gereken bir kimse, iki elini toprak cinsinden temiz bir şeye bir kez vurup bununla yüzünü mesheder. Sonra yine iki elini ikinci kez vurup bununla da dirseklerine kadar iki kolunu mesheder. Bu işlem, abdestsizliği gidermek yahut namaz kılmak veya taharetsiz sahih olmayan bir ibadeti yerine getirmek niyeti ile yapılır. İşte teyemmümün esası bundan ibarettir.

Teyemmüm Hicretin beşinci yılanda meşru olmuştur. Peygamber efendimizin Medine'ye hicretlerinin beşinci senesi Şaban ayının ilk günlerinde Peygamberimiz Huzaa kabilesinin bir oymağı olan "Beni Mustalık" savaşında bin kişilik bir ordu ile susuz bir yerde gecelemişlerdi. Sabah namazını kılmak için abdest alacak su bulamadılar. Sabahın erken bir vaktinde şu anlamdaki ayet-i kerime nazil oldu: "Yolculuk halinde olur da su bulamazsanız, temiz toprak ile teyemmüm ediniz." (Nisa: 43, Maide: 6) Böylece teyemmümle namaz kılmalarına Yüce Allah'ın emri çıktı. Ashab-ı Kiram sevindiler ve teyemmüm ederek sabah namazını kıldılar.

Teyemmüm Abdesti Nasıl Alınır Video

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna