O harfi ile başlayan hayvan isimleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » O harfi ile başlayan hayvan isimleri

O harfi ile başlayan hayvan isimleri

   

O harfi ile başlayan hayvan isimleri

O harfiyle başlayan hayvanların isimleri yani baş harfi O ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? İşte baş harfi O olan hayvan türleri nelerdir hakkında bilgi.

O harfi ile başlayan hayvan adı, resmi ve o hayvan hakkında bilgi

Okapi  
Okapi : Okapi, zürafagiller familyasından geviş getiren bir çift toynaklı türü. İlk bakışta görünüşü bir zürafadan daha çok atı andırır, ve arka kısmında zebralarda olduğu gibi siyah beyaz çizgileri vardır.

Orangutan   Orangutan : Primates (primatlar) takımının Hominidae (büyük insansı maymunlar) familyasına dahil olan bir cinstir ve şu iki türü içerir: Pongo abelii (Sumatra orangutanı); Endonezya'nın Sumatra adasına özgü, daha ufak yapılı ve doğadaki sayısı çok daha az (doğada 7,000-7,500 birey) olan tür.

Orkinos  
Orkinos : Ton balığı olarak da bilinir, uskumrugiller (Scombridae) familyasından Thunnus, Euthynnus ve Katsuwonus cinslerini oluşturan boyu 5-6 metre, ağırlığı 900 kilograma ulaşabilen göçmen balık türlerine verilen ad.Çok hızlı yüzerler. Kendinden küçük balıkları avlar. Eti konservecilikte kullanılır.

Ornitorenk  
Ornitorenk : platipus veya gagalı memeli(Ornithorhynchus anatinus), 39–60 cm boylarında, Doğu Avustralya ve Tazmanya'ya özgü bir yarı-deniz memelisidir.
Ornitorenkler, doğum yapmak yerine yumurtlayan memeliler olan tek deliklilerin hâlâ var olan beş tanesinden biridir.

Oselo  
Oselo : Leopardus pardalis), kedigiller familyasının Leopardus cinsine ait türdür. Güney Amerika ve Orta Amerika'da yaşayan bu türün uzunluğu kuyruğu ile birlikte 130 cm'yi bulur.

Otari  
Otari : Yeleli denizaslanı olarak da bilinmektedir. Güneydeki soğuk denizlerde yaşayan bir fok çeşididir. Otarilerin foklardan başlıca farkları onlardan daha iri, kulak kepçelerinin dışarıdan belirli bir şekilde gözükmesi, başlarının, boyunlarının daha uzun olmasıdır. Elleri, ayaklan foklarınkinden daha uzundur, fokların yüzgeç biçimindeki ayaklarını arkaya doğru uzatmalarına karşılık, otariler yana kıvırarak öne doğru uzatırlar.

Orman horozu  Orman horozu : Diğer tavuksular gibi bunda da erkekler dişilerden büyüktür. Erkek 49-55 cm, dişi ise 40-45 cm büyüklüğündedir. Yerleşik bir türdür. Huş tavuğuyla yakınca ilgilidir. Erkek, kırmızı sarkık bir gerdan ve beyaz bir kanat çizgisi dışında siyah kuş tüyüyle ve uçuşta çatallı gözüken lir şekilli bir kuyruk ile çok ayırıcıdır. Ötüşü yüksek seslidir, gösterişli ve biraz güvercin gibidir.

Orman sivri faresi   Orman sivri faresi : Burnu kirpi gibi uzun bir böcekçil memeli türüdür. Türkçede "fare" olarak adlandırılmalarına ve genel görünüm olarak benzemelerine karşın, farelerden ayrı bir takımda yer alırlar.

Boyları 8 cm, vücut ağırlığı 6-15 gr. kadardır. Üç renklidirler. Üst tarafı koyu kahve, alt tarafı daha açık renkli ve yan taraflar bej-açık kahve renklerindedir. Her türlü ortamda yaşarlar; çoğunlukla ormanlar, çalılıklar ve otlaklık iler bataklık kenarlarını tercih ederler. Böcekler, böcek larvaları ve salyangozları yerler. Soğuk iklimlerde ikinci yılda eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Yılda 3-4 defa 5-9 yavru doğururlar. Gebelik süresi 19-21, emzirme süresi 27-30 gündür. İki yıl yaşarlar. Avrupa ve Asya'da yaygındırlar. Türkiye'de Kuzey ve Kuzeydoğu Anadolu'da bulunurlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna