C harfi ile başlayan hayvanlar
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » C harfi ile başlayan hayvanlar

C harfi ile başlayan hayvanlar

   

C harfi ile başlayan hayvanlar

C harfiyle başlayan hayvanların isimleri yani baş harfi C ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? İşte baş harfi C olan hayvan türleri nelerdir hakkında bilgi.

C harfi ile başlayan hayvan adı, resmi ve o hayvan hakkında bilgi 

Ceylan  Ceylan : ya da gazal, boynuzlugiller (Bovidae) familyasından Gazella cinsini oluşturan çift toynaklılara verilen ad.
Uzunluğu 100-130, yüksekliği 60, kuyruğu 20 cm'dir. Boynuzları yay biçiminde, gözleri iridir. Rengi toprak rengine benzer. İnce ve güzel görünüşlü , çevik bir hayvandır. 10 yıl kadar yaşar, kolay evcilleşir (Gazella dorcas). Bunun bir başka türü olan Gazello granti nin yüksekliği 100, boynuzları 75 cm'dir. Eti ve derisi için avlanır. Afrika ve batı Asya'da çöl ve bozkırlarda yaşar.

Cennet balığı 
Cennet balığı : (Macropodus opercularis), Osphronemidae familyasından küçük bir balık türü.
Yabani bölgede yırtıcıdırlar. Böcekler, omurgasız hayvanlar ve yavru balıkları yerler.

Cırcır böceği 
Cırcır böceği : Gryllidae (cırcır böceğigiller) familyasını oluşturan parlak siyah renkli, yuvarlak iri başlı, kısa kanatlı, uzun antenli, böcek türlerinin ortak adı.2 cm boylarında olup, gündüz kazdıkları çukurlarda yalnız olarak gizlenirler, gecenin ıssızlığında faaliyet göstererek ilham verici hoş sesleri ile öterler. Sadece erkekleri ön kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarırlar, dişileri kendilerine çekerler. İşitme organları ön bacaklarında bulunan bir uzantıdadır.

Cengel kedisi 
Cengel kedisi : Cengel kedisi (Felis chaus), görece uzun bacaklı ve kısa kuyruklu bir yaban kedisidir. Asya'nın nemli bölgeleri bu kedinin mekânıdır.engel kedisinin belirgin bir iz ve işareti olmayan bej rengi kürkü vardır. Sadece kuyruğunda siyah halkalar bulunur. Kulaklarının ucunda vaşağı çağrıştıran siyah kıllı perçemler bulunur. Bu onun bataklık vaşağı olarak da tanımlanmasına yol açar. Vücut boyu 70 cm olup buna ilaveten 30 cm kuyruk gelir.

Civciv   Civciv : Civciv sülüngiller familyasından olup tavuğun yumurtası içerisinde 21 günlük kuluçka süresini tamamlayıp yumurtadan çıkan yavruya denir. yeni çıkmış. Civciv tavuk veya horoz yavrusudur. Civciv büyüdüğünde "tavuk" olur.

Cennet Kuşu  Cennet Kuşu : Cennetkuşu (Strelitzia reginae), Strelitziaceae familyasından süs bitkisi.

Anayurdu Afrika'nın güney bölgeleridir. Toprak altındaki köksaplarından (rizom) büyüyerek 1-1,5 m yüksekliğe ulaşan bitkinin dik, sert derimsi ve dikdörtgen biçimindeki yaprakları mavimsi yeşil renklidir ve bazen ortasında kırmızı bir damar bulunur.

Çiçeklerinin iki tane dik ve sivri taçyaprağı, beş erkekorganı, kenarları kırmızı olan yeşil renkli ve kayalık biçimli bir ana bürgüsü vardır. Üzerinde uzun saplı, turuncu ve parlak mavi renkli birçok çiçek bulunur. Strelitzia reginae'nin citrina çeşidinin çiçekleri ise sarıdır.

Chupacabra   Chupacabra : Chubacabra ilk kez 1995 yılında Porto Riko'da görüldüğü iddia edilen keçi, tavşan, köpek, tavuk ve benzeri hayvanların kanını emerek öldürdüğü söylenilen efsanevi bir yaratıktır. Amerika'daki iddialara göre tüysüz bir köpeğe benzediği söylenen bir yaratık, Porto Riko'daki söylentilere göre ise iki ayakları üzerinde durabildiği söylenen korkunç görünümlü bir canlıdır. Cabra; keçi, Chupa; emen anlamına gelir. Hayal ürünü bir yaratık olduğu da söylenmektedir. Tüysüz olmasının ya da öyle görünmesinin nedeni bazı uzmanlar tarafından uyuz olmuş bir köpek olabileceği yönündedir.Meksika'da çiftçiler tarafından görüntüleri ve fotoğrafları çekilmiştir.

Camış   Camış : Asya mandası (Bubalus bubalis), camış olarak da bilinir, Türkiye'de camız, camış, kömüş adları ile de anılır. Yavrusuna malak denir. Boynuzlugiller (Bovidae) famiyasının sığırlar(Bovinae) alt familyasına ait bir tür. Çoğunlukla evcil hayvan olarak tanınır. Yabani mandaların sayıları çok azalmıştır. Türkiye'de evcil hayvan olarak yetiştirilen mandaların sayısı 1982 yılında 1.002.000 iken, 2011 yılında 85.000 'e kadar düşmüştür.

Çoğu diğer dillerde suya bağımlı yaşama şeklini ifade eden isimleri vardır; örneğin: "Water buffalo". Mandalar hava sıcaklığı 30 santigrad derecenin üzerine çıktığında ter bezleri sığırınkine göre %10 daha az olduğundan yeterince vücut ısısını ter yoluyla atamazlar. Bu durum, onların metabolizmalarının bozulmasına neden olur. Bu olumsuzluğu önlemek ve serinlemek için günde birkaç kez suya girmeleri gerekir. Bu yüzden fazla kurak iklimli bölgelerde, yapay bir göl ya da duş sistemi yapılmazsa manda yetiştirilemez.

Manda sıcağa karşı duyarlı olduğu gibi soğuğa karşı da oldukça duyarlıdır. ortam sıcaklığı 5 santigrad derecenin altına düşerse ve uzun süre sıfır derecenin altındaki sıcaklıklara maruz kalırsa, düşük sıcaklığa maruz kalırsa üşür ve bunu titreyerek belli eder. Sürekli düşük sıcaklığa maruz kalırlarsa, ölmeseler bile kuyruk uçları donarak kangren olur ve düşer. Daha önemlisi üşümeye bir de yetersiz beslenme sonucu enerji noksanlığı eklenirse, metabolizmaları bozularak karaciğer ve böbrek yetmezlikleri gelişebilir ve ölürler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna