B harfi ile başlayan hayvan adları
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » B harfi ile başlayan hayvan adları

B harfi ile başlayan hayvan adları

   

B harfi ile başlayan hayvan adları

B harfiyle başlayan hayvanların isimleri yani baş harfi b ile başlayan hayvan isimleri hangileridir? İşte baş harfi b olan hayvan türleri nelerdir hakkında bilgi.

B harfi ile başlayan hayvan adı, resmi ve o hayvan hakkında bilgi

babun  Babun: Babun veya habeş maymunu, iriyarı, yerde yaşayan bir köpeksi maymun cinsi. Köpek gibi uzun bir burnu, iri ve sivri dişleri vardır. Babun, yakın akrabaları olan dril ve mandrilden sonra büyük insansı maymunlar ailesine dahil olmayan en iri primattır.

Bağırtlak Bağırtlak: Batı Palearktik bölgesindeki en büyük Bağırtlaktır. Kuyruğu kısa, karnının tamamı siyahtır; kahverengi bağırtlaktan daha iri ve kısa kuyrukludur. Erkeğin başı açık gri, gıdısı turuncu, boğazı siyah, göğüs şeridi ince ve siyahtır. Dişinin göğsü siyah beneklidir, göğsünün ve karnının arasında açık renkli bir kuşak bulunur. Uçuşta beyaz kanat örtüleri koyu renkli telekleriyle ve karnıyla güçlü bir kontrast oluşturur.

Bakteri Bakteri: Bakteri tek hücreli mikroskobik bir canlıdır. Bitkilerle hayvanlar arasında ayrı bir canlı kategorisi oluştururlar. Doğada, toprakta, havada, suda, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda çok miktarda bakteri bulunur.

küçük balaban Küçük Balaban: Bu çok küçük balıkçıl, 27–36 cm büyüklüğünde, 40–58 cm kanat açıklığında ve 60-150 gr ağırlığında olup Ixobrychus'un diğer türleri içinde dünyadaki en küçük balıkçılların biridir. Kısa bir boyunları, uzunca gagaları ve kahverengimsi sarı alt parçaları vardır. Erkeğin arkası ve tacı siyahtır ve kanatlar her kanattaki büyük beyaz bir yamayla siyahtır. Dişinin, daha kahverengi bir arkası ve kahverengimsi sarı-kahverengi bir kanat yaması vardır.

Bayağı Balaban  Bayağı Balaban : Bayağı balaban (Botaurus stellaris), balıkçılgiller (Ardeidae) familyasına ait bir kuş türü.

Büyük, tıknaz, kahverengi bir kuştur. Botaurus lentiginosusa çok benzer. 69–81 cm uzunlukta, 100–130 cm kanat açıklığına sahiptir. Genellikle yalnızdır, balıkları ve amfibileri avlar. Eğer görüldüğünü hissederse, hareketsiz durur. Şafak ve günbatımında en aktiftir. Suyun, kışın donduğu alanlardan güneye göç ederler.

Balık Balık: poikloterm olan, neredeyse sadece suda yaşayan ve solungaçları ile solunum yapan, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu, genellikle yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır.

Balık Kartalı Balık Kartalı: İri, uzun kanatlı, suya mükemmel bir şekilde dalarak balık avlayan yırtıcı bir kuştur. Gövdesi kanatlarına oranla küçük, başı küttür. Kısa ve geniş kuyruğundaki yarı şeffaf şeritler alttan görülebilir. Uzaktan martı sanılabilir. Gövdesinin alt tarafı beyaz, süt tarafı koyu kahverengidir.

Balıkçıl kuşu Balıkçıl kuşu: Kuşlar sınıfının, gressores takımından bir familya. Sazlık ve bataklık sularda ya­şarlar. Baş ve boyun sürekli olarak omuzlar arasında saklı olarak durur. Uzun ve güçlü parmakları ile iyi kavrayıcıdırlar. Çoğu türü büyük sürüler halinde ağaç te­pelerine dizilir. Çok sayıda cins ve tür­leri ile tüm dünyaya yayılmışlardır, ince vücutları geniş, uzun kanatları, uzun bo­yun ve bacakları belirgin özellikleridir.

Balina Balina:  içinde balinaları, yunusları ve muturları barındıran, memeliler sınıfında bir takımdır. Biyolojik adlarda 'balina' için Latince cetus sözcüğü kullanılır, özgün anlamı ise 'büyük deniz hayvanı'dır. Latinceye ise Yunanca'dan geçmiştir. Yunanca κῆτος sözcüğü 'balina' ya da 'herhangi bir dev balık veya deniz canavarı' anlamındadır.

Bataklık kırlangıcı Bataklık kırlangıcı: Kısa bacaklı ve toparlak yer kuşlarıdırlar ama yine de uçarken uzun kanatları ve çatallı kuyrukları ile zarif ve narindirler. Bataklıkkırlangıcı toprak kahverengisidir, kanat üstünün dış yarısı daha koyudur ve koyu renkli sekonderlerinin uçları beyazdır. Kanat altı örtüleri kestane rengidir ancak genellikle siyahımsı görünür, firar hattı beyazdır; kuyruk sokumu ise parlak beyazdır. Kara kanatlı bataklıkkırlangıcının kanat altı siyahtır ve beyaz firar hattı yoktur. Oryantal bataklıkkırlangıcı kestane rengidir, hiç bir yerinde beyaz yoktur ve daha kısa kuyrukludur.

Baykuş 
Baykuş: Baykuş, genellikle geceleri ortaya çıkan, strigiformes takımda olan yırtıcı bir kuştur. Baykuşların kafaları tüylü ve büyüktür.
Kulakları kafalarına oranla büyüktür. Bu tür kuşların kuyrukları kısa kanatları ise bir hayli büyüktür. Bazı baykuşların kanatların büyüklüğü bir insanın boyutlarına ulaşırken, bazılarının ise serçelerden daha küçüktür. Güçlü çenelere sahip, pençeleri yırtıcı, gagaları kıvraktır.

Beşik Kuşu 
Beşik Kuşu: Ptilonorhynchidae familyasından birkaç kuş cinsinin ortak adı. Beş türü bilinir. Avusturya ve Yeni Gine'de ağaçlık yerlerde yaşayan bu kuşların ortak özelliği, çiftleşme zamanında kurdukları yapılardır. “Beşik”, “çardak” ya da “süs kulübesi” olarak adlandırılan ve erkek kuşun dişiyi çekmek için yaptığı, bazen uzun tüneller biçimini alan bu yapılar, yuva olarak kullanılmaz.

Bıldırcın 
Bıldırcın: Sülüngiller familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük boylu kuş türünün adıdır. Yapıları nedeniyle tavukgiller takımı içerisinde yer alır. Bıldırcınlar küçük boylu olmalarına rağmen kısa mesafede hızlı hareket edebilen hayvanlardır.Uçuş mesafeleri kısa olan bu kuşlar avcılar tarafından kolay yakalanmaktadır. Bıldırcınlar hem göçebe hem de yerleşik olarak yaşayabilen kuşlar arasında yer alır.

Bit 
Bit: yarımkanatlılar alttakımından, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan ufak böcek.

 
Bizon Bizon : boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasında yer alan Bison cinsine dahil 6 tür canlının ortak adıdır. Bu türlerden yalnızca Amerika bizonu (Bison bison) ile Avrupa bizonu (Bison bonasus) günümüzde soyunu sürdürmektedir.

Boa yılanı Boa yılanı : Hindistan, Güney Amerika, Antiller ve Afrika'nın tropik yağmur ormanlarında yaşayan zehirsiz bir yılan türüdür.


Bok Böceği Bok Böceği : kısmen ya da tamamen dışkıyla beslenen böceklerin ortak adıdır. Bu türlerin büyük çoğunluğu, kın kanatlılar (Coleoptera) takımında sınıflanan Scarabaeidae familyasının alt familyalarında Scarabaeinae ve Aphodiinae'nin üyesidir.

Bozayı Boz ayı : (Ursus arctos), ayıgiller (Ursidae) familyasından Türkiye, Kıbrıs, Balkanlar, Sibirya, Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika'da yaşayan bir ayı türü. Batı Avrupa'da çok avlanıldığından şimdi ancak Pirene Dağlarında ve İskandinav ülkeleri'nde rastlanır.

Boğa  Boğa : bir büyükbaş hayvan olan erkek sığırdır. Kısırlaştırılan erkek sığırlara öküz denirken, boğalar herhangi bir işlemden geçirilmez ve damızlık olarak kullanılırlar. Sinirli ve agresif olmalarının temel sebebi cinsel organlarına işlem uygulanmamış olmasıdır.

Böcek  Böcek : eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin sınıfı ve tür ve takson bakımından en kalabalık hayvan grubudur. 1 milyondan fazla olan tür sayılarıyla dünyadaki en fazla türe sahip canlılardır.

Buffalo  Buffalo : Hint buffaloları Borneo Adası dahil tüm güney ve Güneydoğu Asya'da yaşam süreler. Bu hayvanların yüksekliği 1.80 m, ağırlıkları ise 800-850 kg kadar dır. Göl ve nehir kıyılarında çiftler halinde yaşarlar.

Bukalemun  Bukalemun : sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından belli etmek istedikleri duygulara göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı. Birçok yönden kertenkelelerden farklılıkları bulunduğundan, bazı bilim insanları kertenkeleleri Rhiptoglossa alt takımına dahil ederler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna