Şükür secdesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Şükür secdesi hakkında bilgi

Şükür secdesi hakkında bilgi

   

Şükür secdesi hakkında bilgi

Şükür secdesi, kendisini sevindirip mutlu edicek bir haber alan ya da arzu ettiği nimete kavuşan bir insanın, Allah(c.c.)'a şükür için secde etmesi demektir. Yine belirtmekte fayda vardır. Şükür secdesi bir nimetin kazanılmasından veya bir felâket ve musibetin atlatılmasından dolayı kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varmak, secdede iken Allah'a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkmaktır

Şükür secdesi yapmak, dinimizce müstehaptır. Hz.Peygamber(s.a.s.) ve ashabı, sevinçli zamanlarında şükür secdesi yaparlardı.

Şükür secdesi nasıl yapılır
Şükür secdesi, kıbleye yönelip “Allahu Ekber” diyerek secdeye varmak, secde halinde iken, Allah(c.c.)'a hamd ve senada bulunmak, “Subhane Rabbiye'l Ala” cümlesiyle Allah(c.c.)'ı tesbih ettikten sonra, yine “Allahu Ekber” diye tekbir getirerek secdeden kalkmakla yapılmış olur.

İmam Ebu Hanife'ye göre şükür secdesi diye bir ibadet yoktur. Çünkü kişi Allah'ın kendisine verdiği nimetleri sayamaz. Eğer böyle bir secde olsaydı kişinin her daim secdeye gitmesi gerekirdi. Ayrıca en büyük nimetlerden biri sayılan Mekke'nin Fethinde Allah resulü (aleyhissalatu vesselam)'ın şükür secdesi yaptığı rivayet edilmemiştir. Ebu Hanife'nin talebelerinden İmam Muhammed ve Ebu Yusuf'tan gelen bir rivayete göre şükür secdesi vardır, bununla sevap elde edilir.

Ebu Hanife'nin yanında; tilavet secdesi dışında, bir rekâttan az olacak şekilde hiçbir namaz/secde çeşidi yoktur.

İmam Malik de şükür secdesi hususunda İmam Ebu Hanife ile aynı görüştedir. Hanbeli ve Şafi mezhebine göre şükür secdesi vardır. Zira Nesâi dışındaki Kütübü sitte muhaddislerinin Ebu Bekre (radiyallahu anh)'dan rivayet ettiğine göre Efendimiz (aleyhissalatu vesselam)'e sevineceği bir haber geldiğinde direk secdeye varırdı.

Şükür secdesinin meşru olduğuna delalet eden bir başka hadiste şudur; Sa'd Bin Ebu Vakkas (radiyallahu anh)'dan rivayet edildiğine göre Allah resulü (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurdu:

Rabbimden ümmetim için şefaat niyaz ettim. O da ümmetimin üçte birini bana bağışladı. Ben de Rabbime şükretmek için secdeye kapandım. Sonra tekrar başımı kaldırıp Rabbimden ümmetimi bağışlamasını diledim; O da bana ümmetimin üçte birini bağışladı. Ben de bunun üzerine Rabbime şükür secdesine kapandım. Sonra tekrar başımı kaldırıp Rabbimden ümmetimi diledim; O da bana ümmetimin geri kalan üçte birini bağışladı. Ben de Rabbime şükretmek üzere secdeye kapandım. (Ebu Dâvud)

Hadislerin sarih bir şekilde delalet ettiği üzere şükür secdesi sünnet olan ibadetlerden biridir. Tilavet secdesi gibi tek secdeden oluşur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna