Parfüm orucu bozar mı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Parfüm orucu bozar mı

Parfüm orucu bozar mı

   

Parfüm orucu bozar mı

Parfüm orucu bozar mı yani Oruçlu iken parfüm veya esans kullanmak orucu bozar mı? İşte oruçluyken parfüm kullanmak orucu bozar mı ve Parfüm sıkmak orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu.

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ”Ey iman edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Parfüm veya Esans Orucu Bozar mı?
Halk arasında meşhur olarak dillendirilen “koku sürmek orucu bozar” yaklaşımı aslı olmayan bir söylentidir. Orucu, bir şey yiyip içmek ve cinsel ilişkide bulunmak bozar. Spreyli veya spreysiz parfüm ve esansları kullanmak oruçlu bir kimse için mekruh olmakla birlikte kişinin orucunu bozmaz. Aynı şekilde dumanı bulunan buhur kokusu da orucu bozmaz.

Ramazan ayı her şeyiyle kişinin imkân dâhilinde kendisini Allah"a adamasıdır. Belki bir fakir gibi aç kalması veya kısa da sürse, yaşam olarak onun gibi bir ay geçirmesidir. Bu bakımdan bu ayda mümkün mertebe fazla şatafattan uzak durmak en iyisidir.

Nihat Hatipoğlu Oruçlu iken Parfüm kullanmak orucu bozar mı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna