Kaylule nedir, nasıl olur ve vakti ne zamandır
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kaylule nedir, nasıl olur ve vakti ne zamandır

Kaylule nedir, nasıl olur ve vakti ne zamandır

   

Kaylule nedir, nasıl olur ve vakti ne zamandır

Kaylule nedir ve kaylule ne zaman yapılır yani kaylule uykusu ne zaman? İşte Kaylule nedir, nasıl olur ve vakti ne zamandır hakkında bilgi.

Kaylule günün ortasında uyumak ve uyuklamak demektir. Yani Gündüz istirahatı veya gündüzün evvelinde, kuşluk vaktinde yapılan istirahat demektir.

Türkçe'de; şekerleme, kestirme denilen ve kişinin, uykusunu almak, biraz uyuyup uykuya olan ihtiyacını gidermek için bir ağaç gölgesinde veya bir sedire uzanarak uyuması anlamına gelir.

İslam âlimleri bu vakitte kısa bir uyuklamanın normal bir uyku kadar etkili olacağını söylerken kaylûle vakti için uykunun şart olmadığını dile getirirler. 1 Hz. Peygamber"in kaylûleden, “güzel bir âdet” diye söz ettiği, zaman zaman süt teyzesi Ümmü Harâm veya Enes (radiyallahu anh)"ın annesi Ümmü Süleym gibi yakınlarının evinde kaylûle yaptığı rivayet edilir. 2

Peygamber (aleyhissalâtü vesselam) şöyle buyuruyor:

Gündüz orucu için sahur yemeğinden ve gece ibadetine kalkmak için kaylûleden yararlanın. (İbn Mâcce)

Tıbbi açıdan birçok faydası bulunan kaylûle istirahatini imkân bulanların yerine getirmesi iyidir. Özellikle ilimle meşgul olan talebelerin öğle vaktinin belirli saatlerinde dinlenmesi kendileri için daha verimli olacaktır.
 
Kaylûlenin vaktiyle ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Kimileri öğle namazından önceki vakitte bu istirahatin yapılması gerektiğini söylerken diğer bazı ilim ehli, hadiste de geçtiği üzere kaylûle vaktinin öğle namazından sonra olduğu görüşüne gider. Sehl Bin Yesâr (radıyallahu anh)"dan rivayet edildiğine göre kendisi şöyle buyurmuştur:

“Bizler Peygamber  (aleyhissalâtü vesselam) zamanında öğle yemeğini Cuma namazından sonra yer ve yine kaylûleyi cumadan sonra yapardık.” (Buhari, Müslim)

Bu hadisten anlaşıldığı üzere kaylûlenin vakti öğle namazına müteakibendir. Ayrıca bu istirahatin 45 dakika ve bir saati aşmaması en iyisidir. (fetvakurulu)

1-) Sübülüs Selam – Es San"anî 2/46

2-) Diyanet Ansiklopedisi “Kaylûle” Maddesi

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna