Göz damlası oruç bozar mı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Göz damlası oruç bozar mı

Göz damlası oruç bozar mı

   

Göz damlası oruç bozar mı

Oruçluyken göz damlası kullanmak orucu bozar mı? İşte göz damlası orucu bozar mı diyanet işleri başkanlığının açıklaması ve Nihat Hatipoglu göz ve burun damlası orucu bozarmı sorusunun cevabı.

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ”Ey iman edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?
Uzman göz doktorlarından alman bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20"si olan 50 mikrolitre) olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunmaktadır. Bu bilgiler, yukarıdaki bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz.

Nihat Hatipoglu göz ve burun damlası orucu bozarmı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna