Yaz saati uygulaması ne zaman 2016
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Yaz saati uygulaması ne zaman 2016

Yaz saati uygulaması ne zaman 2016

   

Yaz saati uygulaması ne zaman 2016

2016 Yılında Saatler ne zaman ileri alınıyor Yani 2016 Yaz Saati Uygulaması ne zaman... Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınacak böylece yaz saati uygulaması 2016 başlayacak. İşte Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 (2016 Yaz Saati uygulaması) hakkında bilgi.

Yaz Mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte saatlerin ileri alınacağı tarihte belli oldu. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta saatler bir saat ileri alınacak. Buda 2016 yılında 27 Mart Pazar günü saat 03.00'da gerçekleştirilecek. Mart ayının son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler gece 03.00'ı gösterdiğinde bir saat ileri alınacak.

Yaz saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatleri de değişecek.
 
İstanbul Valiliği kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. Yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi gününden itibaren yeniden 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında başlayacak.

Saatlerin ileri alınması ile birlikte bir saat tasarruf ülke genelinde büyük bir tasarruf sağlanmasını sağlıyor. Güneş doğmanda önce uyanıp lambaları yakmak yerine güneşle birlikte uyanarak güneş ışığından yararlanmaktayız. Güneşten yararlandığımız sürece lambalarda büyük tasarruf sağlanarak ev ve ülke ekonomisine katkıda bulunur. Saatlerin ileri alınmasını planlayan yönetmelik bakanlık tarafından açıklanarak bildirilmektedir.

Yaz saati uygulaması
 
Her ne kadar dünyadaki çoğu ülkede var olmasa da, yaz saati uygulaması yüksek enlemlerde sık rastlanan bir uygulamadır. YSU kullanılıyor YSU artık kullanılmıyor  YSU hiç kullanılmadı
 
Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.

Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.
 
Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır.
 
Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da, günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.
 
YSU"da ara sıra meydana gelen kaymalar başka zorlukları da beraberinde getirir. Bundan dolayı, zaman kaydetmede ve görüşmelerle yolculukların ayarlanmasında, faturalandırma, arşivcilik gibi işlerde, tıbbi cihazların ve iş makinelerinin kullanımı ile uyku düzeninde sorunlar meydana gelir. Yazılımlar genellikle bilgisayarların saatlerini otomatik olarak ayarlar. Ne var ki, bunun sınırları vardır ve özellikle YSU kuralları değiştiğinde hata olasılığı artar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna