Kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nelerdir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nelerdir

Kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nelerdir

   

Kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nelerdir

Kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nedir? Kıyamet ne zaman kopacaktır? İşte Kıyamet anlamı, Kıyametin küçük alametleri ve Kıyametin büyük alametleri hakkında bilgi.

Kıyamet (Arapça: يوم القيامة) veya hesap günü; dünyanın sonunun geleceğine ve tüm insanların mahşerde toplanarak hesap vereceğine inanılan zaman demektir.

Kıyamet; Yüce Allah'ın takdir ettiği zaman gelince, dünyadaki bütün canlıların ölmeleri, sonra bütün ölmüşlerin Allah tarafından diriltilmeleri, mahşer yerine toplanmaları, hesaba çekilmeleri ve dünyadaki işlerinin karşılığının verilmesidir. Kısaca, kâinatın bugünkü düzeni bozulacak yer ve gökler başka şekil alacak. Ölmüş olan canlıların yeniden yaratılıp diriltilerek ayağa kalkması ve mahşere doğru yönelmesi. Bu durumda kıyamet, genel bir ölümden sonra genel bir dirilişi kapsamaktadır.

Kıyamet ne zaman kopacaktır?
Kıyametin ne zaman kopacağını sadece Allah (c.c.) bilir. Müslüman için önemli olan, ölüm ve ölümden sonra başlayacak ebedî hayata hazırlanmaktır.

Kıyametin küçük alametleri nelerdir?

Dinî emirlerin ihmal edilmesi ve ahlâkın bozulması gibi insan iradesine bağlı olarak büyük alâmetlerden çok önce meydana gelecek olan olaylardır. Kısaca:

• İlmin ortadan kalkıp bilgisizliğin artması

• Şarap içme ve zinanın açıkça yapılır olması

• Ehliyetsiz insanların söz sahibi olması

• Adam öldürme olaylarının artması

• Dünya malının bollaşması

• Zekât verecek fakirin bulunmaması gibi.

Kıyametin büyük alametleri nelerdir?

1. Duman: Müminleri nezleye tutulmuş gibi bir duruma getiren ve kâfirleri sarhoş eden bir dumanın çıkışı ve bütün yeryüzünü kaplaması.

2. Deccal: Bu isimde bir şahıs çıkacak ve tanrılık iddiasında bulunacak, bazı olağan üstünlükler gösterecek ve cahiller ona inanacaktır. Hz. İsa (as) tarafından öldürülecektir.

3. Dabbetü'l- arz: Bu isimde bir canlı çıkacak, yanında Hz. Mûsa'nın asası ve Hz. Süleyman'ın mührü bulunacak, asa ile Müminlerin yüzünü aydınlatacak, mühür ile kâfirin burnunu kıracak, böylelikle Müminlerin ve kâfirlerin tanınmaları sağlanacaktır.

4. Güneşin Batıdan Doğması: Allah (c.ç,)'in emri ile güneş batıdan doğacak, bu olaydan sonra iman edenlerin imanı kendilerine hiçbir fayda vermeyecektir.

5. Ye'cüc ve Me'cüc'ün Çıkması: Bu isimde iki topluluğun yeryüzüne dağılarak bir süre bozgunculuk yapmaları da kıyametin bir başka büyük alametidir.

6. Hz. İsa (asyin Gökten İnmesi: Hz. İsa (as) kıyametin kopmasına yakın gökten inecek, insanlar arasında adaletle hükmedecek. Deccal'i öldürecek, sonrada vefat edecektir.

7. Yer Çöküntüsü: Biri doğuda, biri batıda ve biri de Arap yarımadasında olmak üzere üç yerde çöküntü meydana gelecektir.

8. Ateş Çıkması: Hicaz tarafından büyük bir ateş çıkacak ve her tarafı aydınlatacak.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna