Kıyamet nedir ve ne zaman kopacaktır?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kıyamet nedir ve ne zaman kopacaktır?

Kıyamet nedir ve ne zaman kopacaktır?

   

Kıyamet nedir ve ne zaman kopacaktır?

Kıyamet (Arapça: يوم القيامة) veya hesap günü; dünyanın sonunun geleceğine ve tüm insanların mahşerde toplanarak hesap vereceğine inanılan zaman demektir.

Kıyamet; Yüce Allah'ın takdir ettiği zaman gelince, dünyadaki bütün canlıların ölmeleri, sonra bütün ölmüşlerin Allah tarafından diriltilmeleri, mahşer yerine toplanmaları, hesaba çekilmeleri ve dünyadaki işlerinin karşılığının verilmesidir. Kısaca, kâinatın bugünkü düzeni bozulacak yer ve gökler başka şekil alacak. Ölmüş olan canlıların yeniden yaratılıp diriltilerek ayağa kalkması ve mahşere doğru yönelmesi. Bu durumda kıyamet, genel bir ölümden sonra genel bir dirilişi kapsamaktadır.

Kıyametin zamanı ile ilgili çok sayıda inanç, öngörü ve kehanet bulunmaktadır. Zerdüştlük, Hıristiyanlık ve İslam gibi dinlerde ölülerin dirilerek mahşerde (toplanma yeri) toplanacağına, hayattayken yaptıkları iyilik ve kötülükler için hesap vereceklerine ve haklarında hüküm verileceğine, bunun sonucunda iyilerin cennete, kötülerin ise cezalarını çekmek üzere cehenneme gideceğine inanılır.

Kıyamet ne zaman kopacaktır?
Kıyametin ne zaman kopacağını sadece Allah (c.c.) bilir. Müslüman için önemli olan, ölüm ve ölümden sonra başlayacak ebedî hayata hazırlanmaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna