İlk inen ayetler hangileridir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İlk inen ayetler hangileridir

İlk inen ayetler hangileridir

   

İlk inen ayetler hangileridir

İlk nazil olan ayetler nelerdir yani İlk nazil olan ayetler hangileridir? İşte ilk inen ayetler hangileridir ve ilk inen ayetler hangi surededir hakkında bilgi.

Kur'an, Allah (c.c.) tarafından Cebrâil (as) aracılığı ile Peygamberimiz (sav)'e indirilen, Mushaf'a yazılı, Peygamberimiz (sav)'den bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş, okunmasıyla ibadet edilen, insanlığın benzerini getirmekten aciz kaldığı ilâhî kelamdır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), kendisine peygamberlik görevi verilmeden önce bir süre Mekke yakınındaki Hira dağında bir mağaraya çekilir, Allah'ın büyüklüğünü düşünmekle meşgul olurdu.

610 yılının Ramazan ayında bir Pazartesi gecesi yine Hira'daki mağaraya çekilmiş, gönlü ve bütün varlığı ile Allah'a yönelmişti. İşte bu sırada meleklerin en büyüğü olan Cebrâil (a.s.), Allah'ın emriyle peygamberimize gelerek "Oku!" dedi ve bu emri üç defa tekrarladı. Sevgili Peygamberimiz, "Ne okuyayım?" deyince Cebrâil (a.s.), Kur'an-ı Kerim'den beş âyeti tebliğ etti. Böylece ilk vahiy geldi ve Kur'an-ı Kerim nâzil olmaya başladı.

Kur'an-ı Kerim, Peygamber Efendimize Cebrail adlı melek aracılığı ile indirilmiştir. İlk vahiy geldiği zaman Peygamberimiz (s.a.s.) 40 yaşında idi.

İlk nâzil olan ayetler Alak suresinin ilk beş ayetidir. Yani ilk inen ayetler Alak Suresi'ndedir. İlk inen ayetler şunlardır;

Alak suresinin ilk 5 ayeti arapça okunuşu

Bismillahirrahmânirrahîm.
1. ikra' bismi rabbikelleziy halak

2. halekal'insane min 'alak

3. ikra' ve rabbükel'ekrem

4. elleziy 'alleme bilkalem

5. allemel'insane ma lem ya'lem

Alak suresinin ilk 5 ayeti meali

Bismillahirrahmânirrahîm.
1. Yaratan Rabbinin adıyla oku!

2. 0, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.

3. Oku! Rabbin en büyük kerem sahibidir.

4. Kalemle yazmayı öğretti.

5. İnsana bilmediklerini öğretti.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna