Edille i şeriyye nedir ve edille-i şeriyye kaç tanedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Edille i şeriyye nedir ve edille-i şeriyye kaç tanedir

Edille i şeriyye nedir ve edille-i şeriyye kaç tanedir

   

Edille i şeriyye nedir ve edille-i şeriyye kaç tanedir

Edille i şeriyye nedir, edille i şeriyye kaçtır (edille-i şeriyye kaç tanedir) ve edille i şeriyye nelerdir? İşte Edille i şeriyye anlamı, kaç tanedir ve Edille i Şeriyye yani Dini hükümlerin kaynakları (Şer'i Delilleri) hakkında bilgi.

Şer'î deliller anlamına gelen edille-i şer'iyye, dinî hükümlerin dayandığı kaynaklara denir. Bu kaynaklar: Kitap, sünnet ,icama-i ümmet ve kıyası fukahadır.

Fıkıh usulünde delil, şer'î ve amelî bir hükme götüren şey diye tarif edilebilir. Bunun için âlimler, hem dinî hükmün çıkarıldığı aslı, hem de hükmü elde etmek için kullanılan yöntem ve genel prensipleri delil olarak adlandırmışlardır.

Bu nedenle, hüküm çıkarılmakta asıl olan âyet ve hadisler ile hüküm çıkarma usulü olan icma, kıyas, sahabenin sözü, istihsan, istıslah, ıstıshab gibi metotlar şer'î delil olarak kabul edilmiştir. Ancak İslâm âlimleri, bir bakıma bütün şer'î delilleri temsil eden ve hükümlerin kaynağını oluşturan bir konumda gördüklerinden, bunlardan dördü üzerinde ittifak etmişlerdir; bunlar Kitap yani Kur'ân-ı Kerim, Sünnet, icma' ve kıyastır. Bu delillere edille-i erbaa da denilmektedir.

Edille-i şer'iyye dörttür yani Din ile ilgili hükümlerin dayandığı asıl kaynaklar dört tanedir, bunlar;

1. Kitap: Kur'an-ı Kerim'dir.

2. Sünnet: Peygamberimiz (sav)'in Kur'an'dan başka söz ve davranışlandır.

3. İcma: Müctehid imamların Peygamberimiz (sav)'in vefatından sonraki herhangi bir çağda dini bir konu üzerinde fikir birliği etmeleridir.

4. Kıyas: Kitap, Sünnet ve İcma'da hükmü bulunmayan herhangi bir meseleye, aralarındaki illet birliği sebebiyle, bu kaynaklardan birinde yer alan konunun hükmünü vermek demektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna