İlahi dinler hangileridir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İlahi dinler hangileridir

İlahi dinler hangileridir

   

İlahi dinler hangileridir

İlahi dinler nedir ve İlahi dinler hangileridir? İlahi dinler kaç tanedir, ilahi dinler kaça ayrılır? İşte ilahi dinler hakkında bilgi.

Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlığa gönderilen dinlere ilâhî dinler denir. Hz. Adem'le başlayan ilâhî din zinciri Hz. Muhammed (s.a.v)'le son bulmuştur. İlâhî dinlerin hepsi vahiy ile gelmiştir.

İslâm terminolojisinde "İlâhî Din" terimi karşılığında hak din, (1) vahye dayanan din, kitabî din, semavî din vb. terimler de kullanılmıştır. Bu terimler içinde Semavî Din terimi, "Semaya ait din" gibi dar çerçevede bir mana ifade ettiği için Allah'a mekân ayırdığı gerekçesiyle Müslüman Dinler Tarihçileri tarafından tenkit edilmiş ve ilâhî dinin tam karşılığı olarak kabul edilmemiştir. İnsanlar zamanla ilâhî dinlerden ve bu dinleri tebliğ eden peygamberlerin irşadlarından uzaklaşınca Cenab-ı Hak yeni elçiler, bazan da bu elçileri yeni kitaplarla göndererek onları sapıklık ve taşkınlıktan korumuştur.

Hz. Muhammed (s.a.v)'le son bulan ilâhî vahiy geleneğinin özel adı, her ne kadar O'ndan önceki peygamberler döneminde "İslâm" değilse de, temel yapı itibariyle hepsi "İslâm" olarak isimlendirilmektedir. İlâhî dinler kaynak açısından tevhide yani Allah'ın birliğine dayandığı için "kitaplı" ve "peygamberli" dinlerdir. Bu manada Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerim, bu kitapların kendilerine indirildiği peygamberlerin temsil ettikleri dinleri ifade etmektedir.

İlahi dinler ikiye ayrılır.

1- Aslı bozulan, tahrif edilen dinler. Bunlar Hıristiyanlık ve Yahudiliktir. Bu iki din de başlangıcı itibasriylr ilahidir. Allah tarafından gönderilmişlerdir. Ancak daha sonra bu iki din de müntesipleri tarafından değiştirlimiş ve asıl hüviyetini yitirmişlerdir. Başlangıçta Tevhid dinii-ken sonradan şirk ve küfür dini haline gelmişlerdir.

2- Aslı bozulmayan din. Bu da İslam'dır. Artık İslam'dan başka Hak din yoktur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna