Hicri Yılbaşı Muharrem ayı fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Hicri Yılbaşı Muharrem ayı fazileti

Hicri Yılbaşı Muharrem ayı fazileti

   

Hicri Yılbaşı Muharrem ayı fazileti

Muharrem ne demek ve 2018 Muharrem ayı ne zaman? İşte Muharrem ayı ne zaman başlıyor, Hicri Yılbaşı Muharrem ayı fazileti ve aşure orucu hakkında bilgi.

Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Hicri yılın (hicri takvimin) ilk ayı olan Muharrem ayı Peygamberimiz (s.a.v) tarafından Şehrullah (Allahın Ayı) olarak tanımlanmış, Cenabı Allahın ilahi bereket ve feyzinin, Rabbani ihsan ve kereminin bol bol müminlere ihsan edildiği mübarek bir aydır.

11 Eylül 2018 Salı günü Muaharrem ayının ilk günüdür. Hicri 1440. yılının başlangıcıdır. Muharrem Ayı 12 ay ve 355 gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Hazreti Ömer zamanında hicri takvim kabul edilmiş ve Peygamberimizin Mekke den Medine ye göç etme (hicret) takvim başlangıcı kabul edilmiştir.

Muharrem ayının onuncu günü (10 Muharrem) AŞURE günüdür. Yani Aşure Günü 20 Eylül 2018 Perşembe günü idrak edilecek. Muharrem ayı mübarek bir ay olduğundan dolayı Hazreti Peygamber (sav) Ramazan ayından sonra en çok oruc tuttuğu Muharrem Ayı olmuştur. Muharrem kelime olarak ta hürmete layık anlamına gelmektedir.

Muharrem ayında oruç tutmanın fazileti hakkında Peygamber (sav) hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadırlar.

Ramazan ayından sonraki en faziletli oruç Muharrem ayında tutulan oruçtur. Muharrem Ayında tutulan bir gün oruca 30 gun sevabı verilir. Bir adam Hazreti Resulullah (sav) e Ramazandan sonra bana ne zaman oruç tutmayı tavsiye edersin diye sorar. Hazreti Peygamber (sav) adama Muharrem ayında oruc tut. Zira o Allahın ayıdır.

Muharrem ayının onuncu günü olan AŞURE GÜNÜ dinler tarihinde çok büyük öneme haiz olan kutsal bir gündür. Dinler tarihindeki bir çok önemli olaylar bu günde meydana gelmiştir.

Aşure günü meydana gelen olaylar

* Hazreti Adem'in tevbesinin kabul edilmesi

* Hazreti Musa'nın Firavunun elinden kızıldenizin ikiye yarılarak kurtulması , firavunun ve askerlerinin denizde boğulması.

* Hazreti Yusuf'un kuyudan kurtulması.

* Hazreti Yakub'un Hazreti Yusufa kavuşması (GÖZLERİNİN AÇILMASI).

* Hazreti Nuh'un tufandan kurtulması ve gemisinin Cudi dağına oturması.

* Hazreti Yunusun balığın karnından kurtulması.

* Hazreti İdrisin tevbesinin kabul edilmesi.

* Hazreti Eyyubun hastalıktan kurtulup şifa bulması.

* Hazreti İbrahimin ateşten kurtulması.

* Hazreti Süleymana Mülkün verildiği.

* Hazreti Hüseyinin şehid edilmesi.

Hazreti Peygamber (sav) Aşure gününde oruç tutmuş ve bizlere de tavsiye etmişlerdir. Aşure gününde oruc tutmanın fazileti hakkında da şöyle buyurmuşlardır.

Aşure gününde tutulan oruç bir önceki senenin geçmiş günahlarına kefarettir. Aşure orucunun önceki yılın günahlarına kefaret olacağını Allahın rahmetinden umarım. Aşure gününde oruç tutun. Yahudilere muhalefet edin. Bir gün önce veya bir gün sonra oruc tutun.

Bundan dolayıdır ki Aşure orucunu tutacak olan mümin kardeşlerimiz muharrem ayının 9,10 ve 11. gününde oruç tutarlarsa sünneti en güzel bir şekilde yerine getirmiş olacaklardır. Üç gün oruç tutma imkanı olmadığında hiç değilse Aşure gününden bir gün önce yada bir gün sonra tutalım ki Yahudilere muhalefet olsun.

Bu günde oruçtan başka hayır, hasenat ve sadaka gibi güzel âdetlerin de yaşatılması isabetli ve yerinde olacaktır Herkes imkânı nispetinde ailesine, akraba ve komşularına ikram eder ve ihsanda bulunursa; şüphesiz sevabını kat kat alacaktır.

Bilhassa Peygamberimiz (S A V ) mü'minin aile efradına Aşure Günü'nde her zamankinden daha çok ikramda bulunmasını tavsiye etmiştir Bir Hadis-i Şerifte de şöyle buyrulur: “Her kim Aşure Günü'nde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa; Cenab-ı Hak ta senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna