Muharrem ayının faziletleri hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Muharrem ayının faziletleri hakkında bilgi

Muharrem ayının faziletleri hakkında bilgi

   

Muharrem ayının faziletleri hakkında bilgi

Muharrem ayı nedir ve Muharrem ayı 2018 ne zaman? Muharrem ayının fazileti ve bu ayda oruç tutmanın hükmü nedir? İşte Muharrem ayı ne zaman başlıyor ve Muharrem ayı orucu hakkında bilgi.

Kameri olarak 1 Muharrem 1440'a girdiğimiz zaman Hicri Yılbaşı Miladi takvim'e göre 11 Eylül 2018 Salı günü kutlanacaktır. Muharremin Başlangıcı Salı günü olacak ve Muharremin 10. günü Aşure Günü (20 Eylül 2018 Perşembe) günü Aşure günü olarak kutlanacak. Yine belirtmek gerekirse 11 Eylül Salı günü 2018 Hicri yılbaşı'dır. 20 Eylül 2018 Perşembe günü ise Aşure günü'dür.

Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah'ın ayı diye nitelendirilmiştir (Müslim, Sıyam, 202; Ebu Davud, Savm 55; Tirmizi, Savm, 40). Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahi feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

Kameri aylardan Muharremin onuncu günü Aşure günüdür. Bu gün oruç tutmak sünnettir (Serahsi, el-Mebsut, III, 92). Rasulüllah (s.a.s.) aşure gününde oruç tutmuş ve oruç tutmayı tavsiye etmiştir (, Buhari, Savm, 69). Rasulüllah (s.a.s.) başka bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan muharremde tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.” (Müslim, Sıyam 202-203; Ebu Davud, Savm 55; Tirmizi, Savm, 40).

Hz. Peygamber (s.a.s.) Medine'ye gelince, Yahudilerin aşure gününde oruç tuttuklarını görmüş ve “Bu gün niçin oruç tutuyorsunuz? “ diye sormuştu. “Bu, hayırlı bir gündür. Allah, o günde Beni İsrail'i düşmanlarından kurtardı. (Şükür olarak) Hz. Musa o gün oruç tuttu.” dediler. Rasulüllah da (s.a.s.) “Ben Musa'ya sizden daha layığım (yakınım).” buyurup o gün oruç tuttu ve Müslümanlara da tutmalarını emretti (Buhari, Savm 69; Müslim, Sıyam, 127).

Ancak, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in Yahudilere muhalefet için ertesi sene Aşure orucunu Muharremin dokuzuncu günü de tutacağını söylemesi (Ebu Davud, Savm, 66); bu orucun Muharrem ayının dokuzuncu ve onuncu veya onuncu ve on birinci günlerinde tutulmasının daha doğru olacağına işaret etmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna