10 Bin liraya ne kadar zekat düşer?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 10 Bin liraya ne kadar zekat düşer?

10 Bin liraya ne kadar zekat düşer?

   

10 Bin liraya ne kadar zekat düşer?

Zekat nedir ve Zekat Kimlere Farzdır? Zekatın Şartları nelerdir? 10.000 liranın zekatı (10 bin tl nin zekatı) kaç liradır, yani 10 bin tl var bunun zekatı ne kadardır? İşte Zekat anlamı, ve zekat hakkında detaylı bilgi.

Zekat lügat deyiminde temizlik, bereket, çoğalma, güzel övgü manalarını taşır. Din deyiminde ise; "Bir malın belli bir mikdarını, belli bir zaman sonra hak sahibi olan bir kısım müslümanlara Yüce Allah'ın rızası için tamamen temlik etmek (mülkiyetine geçirmek) tir."
 

Diğer bir deyişle Zekat; Ölçülere göre zengin olan (Nisab miktarına ulaşmış) müslümanların seneden seneye malının ve parasının kırkta birini fakir olan müslümanlara vermesidir.

İslamın beş şartından dördüncüsü Zekat vermektir. Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Mal ile yapılan bir ibadettir. Zekat, Kur'an-ı Kerim'de namaz ile birlikte birçok defa anılmıştır. Zekat, kalbi cimrilik hastalığından, malı fakirin hakkından temizleyen, zenginlerde şefkat ve merhamet duygularını geliştiren bir ibadettir.

Zekatın Verileceği Yerler
Zekat verilecek kimseler, müslüman fakirler, miskinler, borçlular, yolcular, mükâtebler (sözleşmeli köleler), mücahidler ve amiller (zekat toplayıcıları) olmak üzere yedi kısımdır.
 

Zekat Kimlere Farzdır?

Bir kimsenin zekat vermekle mükellef olabilmesi için bazi sartlar vardir.Bu şartları şöylece sıralayabiliriz:

1) Müslüman Olmak

2) Nisap miktari mala sahip olmak

3) Malda bir artışın olması

4) Mala sahip olmak

5) Bir yılın geçmesi

6) Borçlu olmamak

10.000 liranın zekatı kaç liradır?

Şu an elimde 10 bin tl var bunun zekatı ne kadardır?. 10 Bin liranın Zekatını vermek istiyorum. Acaba buna ne kadar zekât düşer?

Zekât oranı kırkta bir yani yüzde iki buçuktur. 10.000 liranın % 2,5"u ise 250 lira eder. 250 lira sizin vermeniz gereken zekât miktarıdır.

 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna