Ramazan Ayının Fazileti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ramazan Ayının Fazileti

Ramazan Ayının Fazileti

   

Ramazan Ayının Fazileti

قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ فَطَّرَ صَائِمًا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ غَيْرَ أَنَّهُ لَا يَنْقُصُ مِنْ أَجْرِ الصَّائِمِ شَيْئًا. (ت)

“Kim bir oruçluya iftar ettirirse, -oruçlunun sevabından hiçbir şey eksilmeden- onun sevabı gibi sevab alır.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)
 

قَالَ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: ... شَهْرٌ كَتَبَ اللهُ عَلَيْكُمْ صِيَامَهُ وَسَنَنْتُ لَكُمْ قِيَامَهُ فَمَنْ صَامَهُ وَقَامَهُ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ كَيَوْمِ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ. (هـ)

“… Ramazân ayı, oruç tutulması farz kılınan bir aydır. Ben de size gecelerinde (terâvih) namazı(nı) sünnet kıldım. Her kim orucu tutar ve (teravih) namazı(nın faziletine ve hak olduğu)na inanarak ve mükâfâtını ümid ederek kılarsa anasından doğduğu gün gibi günahlarından çıkar.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i İbn-i Mâce)

“Size bereket ayı olan Ramazan ayı geldi. Bu ayda Allah rahmetiyle sizi kuşatır; rahmetini indirir, hatâları siler, bu ayda yapılan duâları kabul eder. Allâhü Teâlâ bu ayda sizin hayır hususunda yarışmanıza bakar ve sizinle meleklerine iftihâr eder. Allâh"a (c.c.) hayır amelleri takdim ediniz. Muhakkak bedbaht, bu ayda Allâh"ın (c.c.) rahmetinden mahrum kalan kimsedir.”

“Ramazân ayı girdiğinde semâ kapıları açılır, cehennem kapıları kapatılır, şeytanlar zincirlere vurulur.”

Ramazân-ı şerîf orucu özür sahibi olmayanlara farzdır. Artık vefâtları yaklaşmış olan pîr-i fâni olmuş ihtiyarlar oruç tutmaya güçleri yetmezse her gün için sadaka-i fıtır gibi fidye verirler. Kazâ etmek icab etmez.

Sefer (yolculuk) oruç tutmamayı mübah kılar. Seferden dönünce kazâ eder. Lâkin, meşakkat (zahmet) yoksa orucu tutmak azimetle amel etmektir ve faziletlidir.

Oruç tuttuğu için uzayacak yahut helâke (ölüme) sebep olacak hastalık da oruç tutmamak için mazerettir. İyileştiği zaman tutamadığı oruçları kazâ eder. Hayız ve nifasta ve -eğer çocuğuna zarar verecekse- hamilelikte ve emzirmekte dahi oruç tutmaz, sonra kazâ eder. Ölüme sebeb olacak derecede şiddetli açlık ve susuzluk da oruç tutmamak için mazerettir.

Yemek, içmek ve benzeri şeyler orucu bozar.

Yalan, gıybet nemime, yalan yere yemin etmek, şehvetle bakılması haram olan kadının güzelliklerine bakmak gibi haram olan şeyler de orucun sevabını giderir. (İ. Hakkı Bursevî, 40 Hadis şerhi)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna