Elazığ İli hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Elazığ İli hakkında bilgi

Elazığ İli hakkında bilgi

   

Elazığ İli hakkında bilgi

Elazığ ili hangi bölgededir, Elazığ ilçeleri listesi (Elazığ ilçeleri haritası), Elazığ posta kodu ve Elazığ plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Elazığ ili hakkında bilgi.

Elazığ ili Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır ve Elazığ iline bağlı 10 ilçe bulunmaktadır. Elazığ ilçeleri; Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu, Sivrice.

Elazığ Doğu, Anadolu Bölgesi"nin Yukarı Fırat Havzasında yer alan bir ilimizdir. Doğuda Bingöl, batı ve güneybatıda Malatya, kuzeybatıda Erzincan, kuzeyde Tunceli, güneyde ise Diyarbakır illeriyle çevrilidir. 40° 21" ve 38° 30" doğu boylamları ile 38° 17" ve 39° 11" kuzey enlemleri arasında yer alır. Türkiye"nin büyük baraj göllerinden olan Keban Barajı bu ildedir. Zirâatle mâdenciliğin yarıştığı ve mâden bakımından çok zengin olan Elazığ, târihî Harput şehrinin devâmıdır.

Elazığ (Eski adı; Mamuret'ül Aziz, El Aziz), Elazığ ilinin merkezi olan şehir. Türkiye
'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer almaktadır. Konumu itibariyle, Doğu Anadolu Bölgesi'ni batıya bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmaktadır. İli, doğudan Bingöl, kuzeyden Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıdan Karakaya Baraj Gölü vasıtasıyla Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerinin arazileri çevrelemektedir.

Elazığ insanına veya yerlisine "gakgoş" denir.

İlde karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Ancak il çevresinde oluşturulan baraj gölleri, iklimde kısmen sapmalar göstermektedir. Elazığ plaka kodu 23 olup, Elazığ posta kodu 23000'dir. Elazığ telefon alan kodu 424'tür.

                                                                  Elazığ İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna