Çanakkale İli hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Çanakkale İli hakkında bilgi

Çanakkale İli hakkında bilgi

   

Çanakkale İli hakkında bilgi

Çanakkale ili hangi bölgededir, Çanakkale ilçeleri listesi (Çanakkale ilçeleri haritası), Çanakkale posta kodu ve Çanakkale plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Çanakkale ili hakkında bilgi.

Çanakkale ili Marmara bölgesinde bulunmaktadır ve Çanakkale iline bağlı 11 ilçe bulunmaktadır. Çanakkale ilçeleri; Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice.

Çanakkale Çanakkale Boğazı'nın iki kıyısında (Avrupa ve Asya üzerinde) yer alan ilimizdir. 25°35" ve 27°45" doğu boylamları ile 39°30" ve 40°45" kuzey enlemleri arasında yer alır. Edirne, Tekirdağ, Balıkesir, Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir.

Kıyılarıyla Avrupa ve Asya'yı birleştiren Marmara ve Ege Denizini birbirini bağlayan Çanakkale savaşlarının en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği, çok sayıda şehitlik, anıt ve mezarlıkların bulunduğu Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Troya, Assos gibi eski uygarlık merkezlerinin beşiği olan il iç ve dış turizmde önemli bir yer almaktadır.

Eski çağlarda adı Hellespontos ve Dardanel olarak anılan boğazın iki yakasında topraklara sahip olan Çanakkale tarihinin ilk devirlerinde başlayarak sürekli iskan edilmiştir. İlk şehir medeniyeti MÖ 3000'de Troya'da kurulmuş 2500'e kadar devam etmiştir. Daha sonra Lidye, Pers, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Çanakkale ilinde, Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin geçiş iklim hüküm sürmektedir. Yağışlar genellikle bahar ve kış aylarında olmaktadır. Turizm sezonunda, iklim mutedil olup, deniz suyu sıcaklığı temmuz ve ağustos aylarında maksimum seviyeye çıkmaktadır. Çanakkale plaka kodu 17 olup, Çanakkale posta kodu 17000'dir. Çanakkale telefon alan kodu 286'dır.

Çanakkale İsminin kökeni
Çanakkale"nin ilk ismi “Troas”tır. Sonradan “Hellespont” ismiyle anıldı. Osmanlı Devletinin Çanakkale"yi fethinden önce “Dardanellos” adını almıştı. Fatih Sultan Mehmed, Çanakkale"nin Anadolu topraklarında bir kale yaptırdı. Bu sebeple şehre “Kale-i Sultânî” ismi verildi. Son asırlara kadar bu isimle anılan şehir, kalenin çanağa benzemesi veya çanak-çömlek sanâyiinin ileri olması ile “Çanakkale” ismiyle anılmıştır.

                                                            Çanakkale İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna