Bayburt hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Bayburt hakkında bilgi

Bayburt hakkında bilgi

   

Bayburt hakkında bilgi

Bayburt ili hangi bölgededir, Bayburt ilçeleri listesi, Bayburt posta kodu ve Bayburt plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Bayburt ili hakkında bilgi.

Bayburt ili Doğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır ve Bayburt iline bağlı 2 ilçe bulunmaktadır. Bayburt ilçeleri; Aydıntepe ve Demirözü'dür.

Bayburt Doğu Karadeniz bölgesinin iç kesiminde yer alan ve Doğu Anadolu ile geçiş bölgesinde bulunan bir ilimizdir. İlin kuzeyinde Trabzon ve Rize, doğusunda Erzurum, güneyinde Erzincan, batısında Gümüşhane yer alır.

Bayburt Doğu Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan Erzurum-Trabzon tarihi İpek Yolu üzerindedir. Marco Polo ve Türk seyyah Evliya Çelebi bu yoldan geçmişlerdir.

Bayburt'un tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanmaktadır. Şehir, Azziler tarafından kurulmuştur. Bayburt, Med, Pers, Roma, Bizans, Emevi, Saltuklu, Danışmend, Selçuklu, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlıların egemenliğinde kalmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra Erzurum'a, 1927 yılında Gümüşhane'ye bağlı il olmuştur.

Bayburt'ta Doğu Karadeniz iklimi ile Doğu Anadolu iklimi arasında, karasal özellikleri ağır basan bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bayburt plaka kodu 69 olup, Bayburt posta kodu 69000'dir. Bayburt telefon alan kodu 458'dir.

Bayburt İsminin kökeni
Bayburt ismi, tarihi kaynaklarda değişik şekilde geçmektedir. Beşinci asır kayıtlarında "Bayberd" olarak Doğu Roma İmparatorluğu zamanında "Baiberdan, Baberd veya Paypert" şeklinde geçer. 13. yüzyılın sonlarında bu bölgeden geçen Marco Polo'nun seyahatnamesinde "Paripart ve Baiburt" şeklinde zikredilmektedir. Selçuklu Sultanı İkinci Gıyaseddin Mes'ud adına 1291'de Bayburt'ta basılan paralarda da "Bayburd" olarak geçmektedir. 16. yüzyıldan sonraki kayıtlarda ise "Bayburd" olarak geçmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna