Bartın hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Bartın hakkında bilgi

Bartın hakkında bilgi

   

Bartın hakkında bilgi

Bartın ili hangi bölgededir, Bartın ilçeleri listesi, Bartın posta kodu ve Bartın plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Bartın ili hakkında bilgi.

Bartın ili Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır ve Bartın iline bağlı 3 ilçe bulunmaktadır. Bartın ilçeleri; Amasra, Kurucaşile ve Ulus'tur.

Bartın, Karadeniz Bölgesi"nin batı bölümünde yer almaktadır. Kuzeyinde Karadeniz, batı ve güneyinde Zonguldak, doğusunda Kastamonu yer alır. Romalılar devrinde Bartın Çayına Parthenius deniliyordu. Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi. Bu isim zamanla Bartın"a dönüşmüştür.

Bartın ve çevresine ilk yerleşenler hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber, yörenin ilk yerleşenlerinin yöreye M.Ö. 14. yüzyılda gelen Gaşkalar olduğu düşünülmektedir. Hitit İmparatorluğu"nun önemli bir güç haline gelmeye başlamasıyla beraber bölgedeki Gaşka hâkimiyeti sona ermiştir.

Hitit İmparatorluğu"nun yıkılmasından sonra Lydialılar, Persler, Makedonyalılar, Bithynia Krallığı ve Romalılar yöreye hâkim olmuşlardır. Roma döneminde, Bartın"ın askeri ve ekonomik nedenlerden dolayı önem kazandığı bilinmektedir. Roma İmparatorluğu M.S. 395"te ikiye ayrıldığında yörenin Doğu Roma toprakları içerisinde kaldığı görülür. Bu dönemden sonra yörede Bizans etkinliğinin sürdüğü, 13. yüzyılda Türklerin Anadolu"ya gelmesinden sonra Bartın ve çevresinin Candaroğulları Beyliği"nin hâkimiyetine girdiği bilinmektedir.

1395"te Yıldırım Bayezid, Bartın"ı Candaroğulları Beyliği"nden almakla beraber Amasra"da bulunan Ceneviz kolonisi tesirini sürdürmüş, Amasra 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir.

Bartın, 1924"te Zonguldak"ın ilçesi, 1991"de ise il olmuştur.

Bartın'ın yüzde 46'sını ormanlar oluşturur. Bartın'da kışları yağışlı, yazları ılıman geçen Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Bartın plaka kodu 74 olup, Bartın posta kodu 74000'dir. Bartın telefon alan kodu 378'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna