Bursa hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Bursa hakkında bilgi

Bursa hakkında bilgi

   

Bursa hakkında bilgi

Bursa ili hangi bölgededir, Bursa ilçeleri listesi (Bursa ilçeleri haritası), Bursa posta kodu ve Bursa plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Bursa ili hakkında bilgi.

Bursa ili Marmara bölgesinde bulunmaktadır ve Bursa iline bağlı 17 ilçe bulunmaktadır. Bursa ilçeleri; Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keles, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi, Yenişehir.

Bursa Osmanlı Devletinin bir ara başkentliğini yapan, evliyalar diyarı, tarihî abideler şehri, tabiî güzellikleri ve binlerce senedir bilinen şifalı kaplıcaları ile dünyaca isim yapan ilimizdir. Bursa, M.Ö. yıllardan bu yana bir çok medeniyete ve onların dinlerine beşiklik etmiş ender illerin başında gelir. İlde Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Musevilik dinlerine ait bir çok eser hala ayaktadır ve koruma altındadır.

Marmara Bölgesinin güneyinde yer alan Bursa, Bilecik, Balıkesir, Kütahya, Kocaeli
, İstanbulilleri ve Marmara Denizi ile çevrili, Marmara bölgesini, Ege Bölgesi
ve İç Anadolu Bölgesine bağlayan bir kavşak noktasıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir
gibi Türkiye"nin üç büyük şehrinin meydana getirdiği üçgenin merkezinde sayılır. 28°10" ve 30°00" kuzey enlemleri ile 40°40" ve 39°35" doğu boylamları arasında yer alır. İlin trafik plaka no 16"dır.

Özellikle M.S. 324 yıllarında başlayan 1563 yılına kadar 17 kez toplanmış olan ve Hıristiyanlık dini için çok önemli olan konsül toplantılarından 8 tanesi ülkemizde gerçekleştirilmiş olup, bunlardan 1. ve 7. si İznik'te yapılmıştır. İznik Hıristiyan dinince ülkemizdeki 8 kutsal hac merkezinden biri ve en önemlisidir.

Bursa bölgesinin tarihi M.Ö. 5000-3500 yıllarını ihtiva eden kalkolitik döneme uzanmaktadır. Bölgede yapılan arkeolojik araştırmalarda, bu döneme ilişkin bazı kalıntılar elde edilmiştir. Daha sonra Frig, Roma, Bizans dönemlerini yaşayan şehir Selçukluların ve Osmanlıların egemenliğine girmiştir. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ile birlikte Bursa şehri kültür, sanayi ve ziraat merkezi olarak gelişmesini sürdüren bir il olmuştur.

Bursa genellikle ılıman bir iklime sahip olmakla beraber bölgelere göre iklim farklılıkları gösterir. Güneyde Uludağ'ın sert iklimi ve bol yağışlarına karşılık, kuzeyde Marmara'nın yumuşak iklimi hüküm sürmektedir. İlde kışlar genel olarak çok yağışlı, yazlar ise kuraklığa sebep olmayacak derecede yağışlı geçer. Bursa, 2009 resmi nüfus sayımına göre Türkiye'nin 4. büyük ili ve 4. Büyükşehir nüfusuna sahip şehridir. Bursa plaka kodu 16 olup, Bursa posta kodu 16000'dir. Bursa telefon alan kodu 224'dir.

                                                                Bursa İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna