Bingöl hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Bingöl hakkında bilgi

Bingöl hakkında bilgi

   

Bingöl hakkında bilgi

Bingöl ili hangi bölgededir, Bingöl ilçeleri listesi (Bingöl ilçeleri haritası), Bingöl posta kodu ve Bingöl plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Bingöl ili hakkında genel bilgi.

Bingöl ili Doğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır ve Bingöl iline bağlı 7 ilçe bulunmaktadır. Bingöl ilçeleri; Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere, Yedisu.

Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat bölümünde yer almaktadır. Yeşillikler ve yaylalar diyarı il olarak bilinir. 41°20' ve 39°54' kuzey enlemleri ile 38°27' ve 40°27' doğu boylamları arasında yer alır. İlin doğusunda Muş, kuzeyinde Erzurum ve Erzincan, batısında Tunceli ile Elazığ, güneyinde Diyarbakır ile çevrilmiştir.

Bu bölgede adı efsanelere geçmiş bu yöreye "Bingöl" adını vermişlerdir. Kaleleri, kayak merkezi ve yüzen adası ile ilgi çeken bir ildir.

Bingöl ve çevresi Urartu, Asur, Pers, Roma, Arap, Selçuklu, Saltuk, Akkoyunlu, Safevi ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır. 1936 yılında "Çapakçur" adı ile il olmuş ve adı "Bingöl" olarak değiştirilmiştir.

İl genelinde yazların sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçtiği karasal iklim şartları hüküm sürmektedir. Bingöl plaka kodu 12 olup, Bingöl posta kodu 12000'dir. Bingöl telefon alan kodu 426'dır.

                                                                Bingöl İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna