Bilecik hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Bilecik hakkında bilgi

Bilecik hakkında bilgi

   

Bilecik hakkında bilgi

Bilecik ili hangi bölgededir, Bilecik ilçeleri listesi (Bilecik ilçeleri haritası), Bilecik posta kodu ve Bilecik plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Bilecik
ili hakkında bilgi.

Bilecik ili Marmara bölgesinde bulunmaktadır ve Bilecik iline bağlı 25 ilçe bulunmaktadır. Bilecik ilçeleri; Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt, Yenipazar.

Bilecik, Osmanlı Devletinin temellerinin atıldığı, Marmara, Ege, İç Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerinin kesiştiği bir kavşak noktasında bulunan bir ildir. 39°39' ve 40°31' kuzey enlemleriyle 29°43' ve 30°40' doğu boylamları arasında bulunan Bilecik; Sakarya, Bolu, Eskişehir, Kütahya ve Bursa arasında yer alır. Gerek Osmanlı, gerekse Cumhuriyet devrinin kuruluşunda çok önemli rol oynayan Bilecik'in, Türk tarihinde mümtaz bir yeri vardır. İlin bilinen en eski isimleri arasında Agrilion ve Belekoma vardır. Bilecik, Osmanlı İmparatorluğu' nun doğduğu topraklardadır. Sakarya ırmağının etrafında kurulan ve göletleri ve derelerinin zenginliği ile tanınan yöre antik çağlardan günümüze tarihin izlerini taşır.

Kentin Antik Çağdaki hayatı, tarih kaynaklarında Bilecik"i de içine alan Bitinya (Bithynia) bölgesinin genel tarihi içinde gösterilir. Bitinya bölgesinin bilinen tarihi M.Ö. 1950" lerde burada yaşayan Trakya kavimlerinden Thynler"le başlar. Bölge daha sonra Mısır, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Makedonya, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğunun yönetimine geçmiştir. Bilecik"in bilinen ilk adı Belekoma" dır.

Bilecik' de İç Anadolu Bölgesi' nin sert ve az yağışlı karasal iklimi ile Akdeniz ve Karadeniz kıyılarının ılık ve yağışlı ılıman iklimleri arasında geçiş iklimi görülür. Bilecik plaka kodu 11 olup, Bilecik posta kodu 11000'dir. Bilecik telefon alan kodu 228'dir.

                                                                      Bilecik İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna