Artvin İli hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Artvin İli hakkında bilgi

Artvin İli hakkında bilgi

   

Artvin İli hakkında bilgi

Artvin ili hangi bölgede, Artvin ilçeleri listesi (Artvin ilçeleri haritası), Artvin
posta kodu ve Artvin plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Artvin
hakkında bilgi.

Artvin ili Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır ve Artvin iline bağlı 7 ilçe bulunmaktadır. Artvin ilçeleri; Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat, Yusufeli.

Artvin, Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan şehrimizdir. Dik bir yamaç üzerine kurulan, tarihi ve tabii güzellikleri ile göz kamaştıran Artvin; kuzeydoğusunda Gürcistan sınırı, güneydoğusunda Kars, güneyinde Erzurum, batısında Rize ile çevrilidir. Kuzeybatısında Karadeniz"e, ortalama 50 kilometrelik kıyısı vardır. İl toprakları 40°35" ve 41°32" kuzey enlemleri ile, 41°07" ve 42°26" doğu boylamları arasında yer alır. 7.436 kilometrekarelik yüzölçümü ile en küçük illerden biridir.

Artvin, ili ikiye bölen Çoruh nehri, dik yamaçlı uzun vadileri, 3900 metreye kadar yükselen birbiri ardına sıralanmış yüksek dağları, balta girmemiş doğal ormanları, yüksek dağların doruklarında Krater gölleri, Karagülleri, yeşil yaylaları, fauna ve flora zenginliği, tarihi kilise, kale ve kemer köprüleri, geleneksel mimarisi ve festivalleri ile çeşitli turizm değerlerini içinde barındıran otantik bir turizm beldesidir.

Kaçkar ve Karçal dağlarında yapılan dağ tırmanışları, bölgenin değişik yörelerinde doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarında yapılan doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayında yapılmakta olan rafting, katamaran ve kano gibi akarsu sporları Artvin'in turizm çeşitliliğini zenginleştirmektedir. 4 ncü Dünya Akarsu Sporları Şampiyonası 1993 yılında Çoruh nehrinde yapılmıştır.

İl topraklarının % 95'i ormanlarla kaplıdır. Yörede "Karagöl" adıyla anılan küçük göllere sıkça rastlanır.

İl ve çevresinde rakım farklılığından kaynaklanan ılıman, sert ve Doğu Karadeniz iklimi özelliklerine rastlanılmaktadır. Artvin plaka kodu 08 olup, Artvin posta kodu 08000'dir. Artvin telefon alan kodu 466'dır.

                                                                       Artvin İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna