Ağrı İli Hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ağrı İli Hakkında bilgi

Ağrı İli Hakkında bilgi

   

Ağrı İli Hakkında bilgi

Ağrı ili hangi bölgededir, Ağrı ilçeleri listesi (Ağrı ilçeleri haritası), Ağrı posta kodu ve Ağrı plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Ağrı hakkında bilgi.

Ağrı ili Doğuanadolu bölgesinde bulunmaktadır ve Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı bu ilde yer almaktadır. Ağrı iline bağlı 7 ilçe bulunmaktadır. Ağrı ilçeleri; Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay, Tutak.

Orta Asya"dan gelen kavimlerin Anadolu"ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla bir çok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı"yı bir giriş kapısı olarak gördüklerinden burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamışlardır.

1405-1468 tarihleri arasında Ağrı, Karakoyunlu toprakları içinde yer almış, Karakoyunlular yıkılınca Ağrı Akkoyunlular"ın egemenliğine geçmiştir. Ağrı, Yavuz Sultan Selim tarafından Çaldıran Savaşı sonrası Osmanlı topraklarına katılmıştır.

39.05 ve 40.07 kuzey enlemleri ile, 42.20 ve 44.30 doğu boylamları arasında yer alan il, deniz seviyesinden 1640 m yükseklikte kurulmuştur. Anadolu"nun İran"la bağlantısını sağlayan yolun üzerinde bulunması ile önemi artan ilin doğusunda İran, batısında Muş ve Erzurum, kuzeyinde Kars, güneyinde Van ve Bitlis ile kuzeydoğusunda Iğdır ili bulunmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi"nin Yukarı Murat-Van bölümü içinde kalan yüksek Anadolu yaylasının devamı üzerinde yer almaktadır. Yüzölçümü 11376 kilometre karedir. Topraklarının %46"sını dağlık alanlar, %29"unu ovalar, %18"ini platolar ve %7"sini yaylalar oluşturmaktadır. Kışları soğuk ve sert yazları kurak ve sıcaktır. Ağrı plaka kodu 04 olup, Ağrı posta kodu 04000'dir. Ağrı telefon alan kodu 472'dir.

                                                           Ağrı İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna