Adıyaman ili hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Adıyaman ili hakkında bilgi

Adıyaman ili hakkında bilgi

   

Adıyaman ili hakkında bilgi

Adıyaman ili hangi bölgede, Adıyaman ilçeleri listesi (Adıyaman ilçeleri haritası), Adıyaman posta kodu ve Adıyaman plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Adana ili hakkında bilgiler.

Adıyaman Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır ve Adıyaman iline bağlı 8 ilçe bulunmaktadır. Adıyaman ilçeleri; Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Samsat, Sincik ve Tut.

Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.Ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır.

Cumhuriyetin kuruluşundan 1954 yılına kadar eski idari yapısı korunarak Malatya'ya bağlı kaza konumunda olan Adıyaman 1 Aralık 1954 tarihinde 6418 sayılı Kanunla Malatya'dan ayrılarak müstakil il haline gelmiştir.

Adıyaman ili merkezi Orta Fırat bölümü içinde yer alır. Kuzeyde bulunan Çelikhan ile Gerger ilçesinin bir kısmı Doğu Anadolu Bölgesine, Batıda bulunan Gölbaşı ile Besni ilçesinin bir kısmı ise Akdeniz Bölgesine dahil edilmiştir.

Adıyaman'ın Kuzey kesimi torosların uzantısı olan Malatya dağları ile çevrilidir. Çelikhan, Gerger ve Tut ilçelerinin arazilerinin çoğu dağlıktır. İlin belli başlı dağları; Güneye inildikçe ova nitelikli araziler başlar. Şanlıurfa ve Diyarbakır ile il sınırı oluşturan Fırat Nehri ilin can damarıdır. Gölbaşı, İnekli, Azaplı Abdulharap Gölleri Adıyaman'ın doğal gölleridir. Atatürk Barajının yapılması ile meydana gelen Atatürk Barajı gölü, Adıyaman için adeta deniz niteliğindedir.

Adıyaman karasal bir iklime sahip olduğundan yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve soğuk geçmektedir.

Adıyaman Doğu Anadolu Bölgesi"nin Yukarı Fırat kısmı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin Orta Fırat bölgesi arasında yer alan il. Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile çevrilidir. 37o25' ve 38o10' kuzey enlemleri ile 37° 25' ve 39° 15' doğu boylamları arasında yer almaktadır. Adıyaman plaka kodu 02 olup, Adıyaman posta kodu 02000'dır. Adıyaman telefon alan kodu 416'dır.

                                                         Adıyaman İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna