Adana ili hakkında bilgiler
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Adana ili hakkında bilgiler

Adana ili hakkında bilgiler

   

Adana ili hakkında bilgiler

Adana ili hangi bölgede, Adana ilçeleri listesi (Adana ilçeleri haritası), Adana posta kodu ve Adana plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Adana ili hakkında bilgiler.

Adana ili Akdeniz bölgesinde bulunmaktadır ve Adana iline bağlı 15 ilçe bulunmaktadır. Adana ilçeleri; Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, imamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan‎, Pozantı‎, Saimbeyli, Sarıçam‎, Seyhan, Tufanbeyli‎, Yumurtalık‎ ve Yüreğir'dir.

Türkiye"nin güney bölgesinde “Beyaz Altın” (Pamuk) ambarı ve en bereketli toprakları bağrında bulunduran Adana ilimiz; Türkiye"nin yüzölçümü bakımından dokuzuncu, nüfus bakımından dördüncü büyük şehridir. Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, İçel (Mersin), Osmaniye ve Hatay illeri ile çevrilidir. 36°32´ ve 38°23´kuzey enlemleri ile 34° 42´ ve 36°42´ doğu boylamları arasında yer alır. Güneyinde Akdeniz vardır. Adana plaka kodu 01 olup, Adana posta kodu 01000'dir. Adana telefon alan kodu 322'dir.

Adana, Akdeniz iklim özelliklerini taşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Bölgede meydana gelen yağışlar, genellikle yamaç yağışları ve gezici hava kütlelerinin karşılaşması ile oluşur.

Yazın nem yüklü sıcak bir hava görülür. Ortalama nisbi nem % 66 olmakla beraber, yazın % 90'ın üzerine çıkar. 37 yıllık ortalama sıcaklık 18.7 C'dir. En soğuk ay Ocak, en sıcak ay Ağustos'tur. Ocak ayı ortalaması 9 C, Ağustos ayı ortalaması 28 C'dir. Ovanın sıcak olmasına karşılık, ilin topraklarında yükselti ve yüzey şekillerine göre iklim şartları çok değişir. Yağışlarda da değişme görülür. Dağlık kesimde yağışlar doğal olarak fazladır. Ovada ender olarak görülen kar, dağlarda erken başlar ve bazan aylarca kalır. Adana'da yılın 195.6 günü yaz günüdür. Bu günlerin 134.4'ü tropik gün olarak belirlenmiştir.

                                                                    Adana İli ve İlçeleri Haritası

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna