Çikolata Müzesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Çikolata Müzesi hakkında bilgi

Çikolata Müzesi hakkında bilgi

   

Çikolata Müzesi hakkında bilgi

Çikolata Müzesi adresi, Çikolata Müzesi nerede, Türkiye Çikolata Müzesi nerede? İşte Çikolata Müzesi hakkında bilgi...

Çikolata Müzesi (İng: Museum of Cocoa and Chocolate), ünlü Belçika çikolatasına ev sahipliği yapan müzedir. Brüksel"de yer alan müze 1998 yılında kurulmuştur. Özel olarak işletilen müze ünlü Belçika çikolatacı Joseph Jo Draps"ın eşi tarafından kurulmuştur. Draps ayrıca Godiva Chocolatier"in de kurucusudur. Gabrielle Draps Çikolata Müzesi"ni 2007 yılında kızı Peggy van Lierde"ye devretmiştir.

Küçük bir müze olan çikolata müzesi içeri girer girmez çikolata kokusuyla büyülemektedir. Girişinde bir satış yeri bulunmaktadır. Ayrıca bir gösterim odası ve iki katta da müze sergisi mevcuttur. Çikolata Müzesi maalesef turizm merkezlerindeki gezi listelerinde yer almamaktadır. Fakat yine de ulaşımı ve hakkında bilgi bulması kolaydır.

Çikolata Müzesi girişi ücretlidir. Ücrete sadece müze girişi değil, çikolata tadımı da dahildir. Sergi odasına geçmeden önce sıcak eritilmiş çikolata tadılabilir. Sonrasında çikolata mutfağı olarak nitelendirilen sergi bölümüne geçilir. Tezgah üstünde basit ekipmanlar vardır. Çikolata eritilen kısmın dışında birçok şekillendirici burada görülebilir. Burada yapılan çikolata gösterisi muhteşemdir. Sıvı halden katıya dönüştürülen çikolata blokları tadıma hazır hale getirilir. Müzede ayrıca deniz kabuğu şeklindeki çikolataların ve pralinin yapımı da gösterilmektedir. Bu gösteri yaklaşık 15 dakika sürmektedir ve anlatımı İngilizce ve Fransızca olarak mevcuttur.

ikolata Müzesi"nin girişinde çikolata yapımını görüp lezzetli çikolataları tattıktan sonra çikolata ve kakao gerçekleri ile ilgili iki katı gezebilirsiniz. İlk katta kakao üretimi yapan özellikle Afrika ülkeleri ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Kakaonun yetiştirilip sofraya gelene kadar geçirdiği süreç burada öğrenilebilir. İkinci katta ise 1500 lerden günümüze ünlü Belçika çikolatasının gelişimi incelenmektedir.
Çikolata Müzesi Ziyaret Saatleri, Ücretleri ve Ulaşım

Müze, Salı – Pazar günleri arasında 10.00 – 16.30 saatlerinde ziyaret edilebilir. Müze, Pazartesi ve resmi tatillerinde kapalıdır. Giriş ücretlidir ancak bu ücrete hem giriş hem de çikolata tadımı dahildir. Tam bilet 5.50, öğrenci 4.50 Euro, 12 yaş altı çocuklar ebeveynleri gözetiminde ücretsizdir. Giriş Brüksel karta sahip olanlara ücretsizdir.

Çikolata Müzesi Grand Place"in köşesinde yer almaktadır. Meydanın güney doğu kısmındadır.

Adres: Guldenhoofdstraat 9, 1000 Brussel, Belçika

Telefon:+32 2 514 20 48

Çikolata Müzesi Türkiye nerede

Çikolata Müzesi, Pelit"in İstanbul Esenyurt"ta 110.000 metrekare kapalı alana yayılmış üretim merkezinde yer almaktadır.

Adres : Koza Mah.1678.Sok.No:19 ESENYURT/İSTANBUL

Telefon: 0212 411 1300

Kişi başı ücret 20 TL olup, 0-5 yaş grubundan ücret alınmamaktadır. Müzemizde fotoğraf çekimleri mevcuttur.

Satış mağazamızdan sizlere özel %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde restoranımıza gruplar halinde geldiğinizde %10 iskonto yapılacaktır.

Haftanın altı günü müze ziyaret edilebilmektedir (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi).

Müze saatleri: 10:00 – 16:00
Her gün 12:00-13:00 arası gezi mevcut değildir.
Pazar günü müze ziyareti sadece brunch müşterileri tarafından yapılabilmektedir. 09:30-14:00 arası.
Satış mağaza saatleri: 07:00 – 17:50
Restaurant saatlerimiz: 08:00 – 17:30

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna