Google'dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015 jesti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Google'dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015 jesti

Google'dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015 jesti

   

Google'dan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 2015 jesti

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Doodle oldu. Dünyaca ünlü teknoloji devi Google, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı yaptığı doodle ile kutladı. Peki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını niçin kutluyoruz? İşte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şiirleri (23 Nisan Şiirleri) ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında bilgi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Arama motoru Google özel günler için çeşitli Doodle'lar hazırlamaya devam ediyor. Google, bu özel günlerde hazırladığı Doodle'ları ana sayfasına yerleştirerek bu özel günleri kullanıcılarına hatırlatmayı amaçlıyor. Bugünde Google 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na özel bir Doodle ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

En Güzel 23 Nisan Şiirleri Sayfası İçin Tıklayın!
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin resmî tatil günlerinden ve ulusal bayramlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiştir.
 

Bu bayram, TBMM'nin açılışının birinci yılında kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ve 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılmasıyla, önce 1 Kasım olarak kabul edilen, sonra 1935'te 23 Nisan Millî Bayramı'yla birleştirilen Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile Himaye-i Etfal Cemiyeti'nin 1927'de ilan ettiği ve ilki Atatürk'ün himayesinde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın kendiliğinden birleşmesiyle oluştu. 1980 darbesi döneminde Milli Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verdi.
 
Hakimiyet-i Milliye Bayramı saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır. Günümüzde bayrama birçok ülkeden çocuklar katılmakta, çeşitli gösteriler hazırlanmakta, okullarda törenler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna