Tere Bitkisinin (Su teresi ve tereotu) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Tere Bitkisinin (Su teresi ve tereotu) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tere Bitkisinin (Su teresi ve tereotu) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Tere Bitkisinin (Su teresi ve tereotu) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tere Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “pepidium” olup, turpgillerdendir. Su teresi veya tereotu adları ile de tanınır. Yapraklan büyük ve kalp şeklindedir. Çiçekleri bir araya toplanmış vaziyette ve beyaz renktedir. Rutubetli ve bataklık yerlerde iyi yetişir. İştahı açar, vücuda kuvvet verir. Tenasül kudretini ziyadeleştirir. İskorbüt gibi bazı vitaminsinlik hastalıklarında çok faydalıdır. İdrar söktürücü hassası vardır.

Salata gibi yemeklerimiz arasında faydalanmak mümkündür. Hazımsızlıkta ferahlatıcı olarak kullanılır. Su teresi dişetleri iltihaplarında kullanılır, küçük kuşları da öldürür. Balgamı keser, midede çok kalırsa barsak kurtlarını da öldürür. Mide ue mesaneye zararlıdır. Balgamı çıkarır, dalağın yollarını açar ve kumları döker.

Lapa yapılıp ur üzerine konursa patlatır. Hanımlar yerse sütleri çoğalır. Yemekle yenirse kolayca hazmettirir. Tohumları yutulursa idrarı söktürür. Çok yenildiği takdirde kangren yapabileceği söylenirse de sütle yemek bu zararını ortadan kaldırmış olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna