Peygamber Efendimizin Amcaları kimlerdir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Peygamber Efendimizin Amcaları kimlerdir

Peygamber Efendimizin Amcaları kimlerdir

   

Peygamber Efendimizin Amcaları kimlerdir

Peygamberimizin kaç amcası vardır? Peygamber Efendimizin Amcaları kimlerdir ve Peygamber Efendimizin Amcalarının isimleri nelerdir?

Hz. Peygamber Efendimizin (a.s.m) on amcası bulunduğu, babasıyla beraber on bir erkek kardeş olduğu belirtilir. Bunlar, Haris, Zübeyr, Ebu Talib, Ebu Leheb, Kusem, Dırar, Mukavvim, Hacl, Hz. Hamza (r.a) ve Hz. Abbas (r.a)'dır.

Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (s.a.v)'in amcalarından; Hz. Hamza ve Hz. Abbas müslüman olarak ahirete intikal etmişlerdi. Peygamberliğin ilk yılları Peygamberimizi himayesine alan Hz. Ali'nin babası Ebu Talib'in müslüman olup olmadığı sahih değildir.

Peygamberimizin mücadele ettiği müşriklerin başında öz amcası Ebu Leheb geliyordu. Ebu Leheb küfre o kadar batmıştı ki, onun için Tebbet suresi nuzul oldu. Bedir savaşına katılmayan Ebu Leheb, müşriklerin müslümanlara yenilmesi olayından ötürü kederlendi ve hasta oldu. Bunun üzerine vücudunda yaralar ve çıbanlar çıkan Ebu Leheb öldü. Yaralarından dolayı cesedindeki koku bütün mahalleyi sardı ve gömülmek yerine evi başına yıkıldı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna