Oruç Fidyesi Verdikten Sonra İyileşen Kimse Ne yapar?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Oruç Fidyesi Verdikten Sonra İyileşen Kimse Ne yapar?

Oruç Fidyesi Verdikten Sonra İyileşen Kimse Ne yapar?

   

Oruç Fidyesi Verdikten Sonra İyileşen Kimse Ne yapar?

Hasta olduğu için oruç tutamayan kimse ,fidyesini verdikten sonra oruç tutabilecek şekilde iyileşse ne yapması gerekir.Orucunu tutmalı mı yoksa fidye yeterli olur mu?
 

Fidye nedir? Tâkatsizliği ve güçsüzlüğü her geçen gün artarak devam eden ve artık düzelmesi ihtimali olmayan düşkün ihtiyarlar ve şifâsız hastalar, farz ve vacib olan oruç borçlarından kurtulmak için, her oruca mukabil bir fidye verirler. Bir fidye - âyet-i kerîmede de belirtildiği gibi - bir fakiri tam bir gün doyurmaktır. Bir günde ise iki öğün vardır.

Fidyeler, yalnız bir fakire verilebileceği gibi, birden fazla fakirlere de verilebilir. Ramazan içinde verilebileceği gibi, evvelinde veya sonunda da verilebilir. Fakirleri sabah - akşam günde iki öğün doyurmak suretiyle olabileceği gibi, öğünlerin parasını vermek suretiyle de olabilir. Para toptan da verilebilir, her gün ayrı ayrı da...

Oruç tutma gücünde olmayan kimse, fidye verebilecek kadar zengin de değilse, yapacağı iş, Allah'tan afv ve mağfiret dilemektir. Fidye vermek mecburiyeti, onun üzerinden kalkmıştır..

Hasta olduğu için oruç tutmaya gücü yetmeyen kimse orucunun fidyesini verse, sonrada oruç tutabilecek sağlığa kavuşsa, evvelâ verdiği fidyelerle yetinemez, tutamadığı oruçları kaza etmesi gerekir.
 

Eğer bu kimse kaza etmeden ölürse, oruç borcunun ödenmesi için varislerine vasiyette bulunması o kişiye vacip olur.varislerine de ölen kimsenin terekesinin üçte birinden oruç fidyesini vermeleri vacip olur.
 

Ancak hasta Sıhhatine kavuşmadan vefât edecek olsa verdiği fidyeler kâfi gelir, vasiyette bulunması gerekmez.
 

Ramazan orucu fidyesi Ayet-i Kerim'de şöyle haber vermektedir.

"O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta, yahut seferde olur da oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar. Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeblerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır..." (Bakara, 2/184).

Ayetten de anlaşılacağı gibi; hastalar ve yolcular, oruçlarını daha sonra kaza edebilirler. İhtiyarlık ve devamlı hastalık gibi sebeplerle daha sonra kaza etme imkanı bulamayanlar ise fidye verirler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna