Oruç ne zaman farz oldu
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Oruç ne zaman farz oldu

Oruç ne zaman farz oldu

   

Oruç ne zaman farz oldu

Oruç nedir, Oruç ne zaman başlar ve Oruç ne zaman farz kılınmışır? İşte Oruç hakkında bilgi.

Oruç, İslam dininin beş şartından biri. Yılda bir ay, ramazan ayında, Allah'a kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneş batmasına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur.

Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

“Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu akşama kadar tamamlayın. …kulû veşrabû hattâ yetebeyyene lekumul haytul ebyadu minel haytıl esvedi minel fecri, summe etimmus sıyâme ilel leyli (Bakara 187)

Oruç ne zaman farz kılındı Yani Ramazan Orucu hangi sene farz kılındı?

Ramazan-ı şerif ayı orucu, hicretin ikinci yılında farz kılınmış, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem de (oruç farz kılındıktan sonra) dokuz Ramazan (dokuz yıl) oruç tutmuştur.
 

Oruç bizden önceki ümmetlerede farz kılınmıştır. Nitekim Cenabı Hak Ayeti celilede:
 

“Ey iman edenler ! Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. Umulur ki (günahlardan) korunursunuz.” (Bakara Suresi,183)
 

"Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem dokuz yıl Ramazan orucunu tutmuştur. Çünkü Ramazan orucu, hicretin ikinci yılında Şaban ayında farz kılınmış, Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de hicretin onbirinci yılında Rebiül-Evvel ayında vefat etmiştir." (el-Mecmû', c: 6, s: 250)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna