Sıla i Rahim nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Sıla i Rahim nedir

Sıla i Rahim nedir

   

Sıla i Rahim nedir

Sıla i Rahim ne demek ve Sıla i Rahim nasıl yapılır? İşte Sıla i Rahim anlamı, Sıla i Rahim hadisleri ve Sıla i Rahim hakkında bilgi.

Sıla, bağ kurmak, ulaşmak, kavuşmak manasına gelir. Rahm, kelime olarak rahmet'ten gelir; rahmet, "acımak", ”merhamet etmek” "şefkat duymak" anlamlarına gelir. Akrabalık, hısımlık, yakınlık, kuvvet,  gibi farklı kelimelerle dile getirilen insani  yakınlığı ifâde eder.

Sıla-i rahim: Hısım akrabayı ziyaret emek ve onlarla görüşmek ve mektuplaşmak, telefonlaşmak, mesajlaşmak (v.b); alakayı devam ettirmek akrabanın kusurlarını affetmekdir.

İslam dinin önem verdiği konulardan biri de sıla-i rahim dir. Sıla-i rahim, akrabalar, ykınlar arasındaki bağı ve iletişimi sağlam tutmak bu ilişkileri koparmamaktır. Akrabalık ilişkilerinin iyi olması için karşılıklı saygı sevgi ve yardımlaşmanın güçlü olması gerekir.

“Sözgelimi iş ve ikamet yerimiz akrabalardan uzaklarda ise zaman zaman ziyaretlerine gitmek, mektup yazıp telefon etmek; yakında ise arada sırada görüşmek, yardımımıza muhtaçsa yardım etmek, hastaysa ziyaret etmek, bir meselesi varsa ilgilenmek; sürurunda tebrik, üzüntüsünde teselli ve taziyede bulunmak, hal hatır sormak, selam vermek vs. hepsi sıla-i rahme dâhildir.

Sıla-i rahim öncelikle akrabalara karşı talep edilmiş ise de, komşulara, arkadaşlara, meslektaşlara, iş arkadaşlarına, din kardeşlerine ve her çeşit tanıdıklara karşı da vazife ve borç kılınmıştır.

Sıla i Rahim İle İlgili Hadisler
 

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Rahim Arş'a asılıdır, der ki: "Kim beni sıla öderse Allah da ona sıla etsin. Kim benden koparsa Allah da ondan kopsun."
Ravi: Aişe
Kaynak: Buhari, Edeb 13; Müslim, Birr 17, (2555)Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim, rızkının Allah tarafından genişletilmesini, ecelinin uzatılmasını isterse sıla-i rahim yapsın."
Ravi: Ebu Hüreyre
Kaynak: Buhari, Edeb 12Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nesebinizden sıla-i rahm yapacaklarınızı öğrenin. Zira sıla-i rahim akrabalarda sevgi, malda bolluk, ömürde uzamadır."
Ravi: Ebu Hüreyre
Kaynak: Tirmizi, Birr 49, (1980)Resulullah (sav) 'dan izin almadan bir cariye azad ettim. Resulullah'ın benimle kalma günü gelip, beraber olduğumuz zaman: "Ey Allah'ın Resulü, cariyemi azad ettim, farkettiniz mi?" dedim. "(Sahi mi söylüyorsun), bunu yaptın mı?" dedi. Ben, "Evet!" deyince: "Keşke onu dayılarına verseydin, senin için daha hayırlı olacaktı!" buyurdular.
Ravi: Meymüne
Kaynak: Buhari, Hibe 15; Müslim, Zekat 44, (999); Ebu Davud, Zekat 45, (1690)Resulullah (sav) buyurdular ki: "Fakirlere yapılan tasadduk bir sadakadır, ama zi-rahm'a (yani akrabaya) yapılan ikidir; Biri sıla-i rahim, diğeri sadaka."
Ravi: Selman İbnu Amir
Kaynak: Nesai, Zekat 82, (5, 92); Tirmizi, Zekat 26, (658); İbnu Mace, Zekat28, (1844)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna