Zeytinyağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Zeytinyağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Zeytinyağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Fazlaca alındığı zaman barsakları yumuşatarak dışarıya çıkmayı kolaylaştırır. Lavman sularına birkaç çorba kaşığı zeytinyağı koymakla onların tesirlerini tamamlamak mümkündür.

Zeytinyağı böbrek taşlarına, karaciğer sancılarına ve sarılıklara iyi gelir. Hastalara, sabahlan aç kamına bir kahve fincanı halis zeytinyağı içirmek çok faydalıdır. İnce bağırsakların hareketlerini kolaylaştırır.

Bu arada karaciğerin safra çıkarmasını düzene koyar. Zeytinyağını eşit miktarda kireç suyu (kireçli kuyu suyu) ile karıştırıp taze yanıklara sürmek faydalıdır. Mide, bağırsak iltihapları ve safra  taşları sancılarında verilir.

Bunun için her sabah 40-50 gram zeytinyağı içmeli. Lezzet vermek için zeytinyağına biraz mentol ilâve edilebilir. Zeytinyağı sönmemiş kireçle karıştırılıp yanıklara sürülür. Hem sancıyı keser, hem de çabuk iyi olmasını sağlar.

Tatlı zeytinyağından 50 gram kadar arpa suyu ve sıcak su ile içildiği takdirde, mideyi temizler. Beklemiş zeytinyağı ısıtılarak göze sürülürse ağrıları giderir.

Yabani zeytinyağını yaktıktan sonra keskin sirke ile karıştırıp, dizin dış tarafından dört parmak yukarıya konursa ve üzerinde tutulursa, yara açılır ve o yaradan çıkan akıntı sonunda bel ve yan ağrıları geçer. Halis zeytinyağı sıcak su ile içilirse, karın ağrısı ve kuluncu teskin eder. Damarları açar, bağırsak kurtlarını düşürür.

Böbrekleri ıslah eder, kumlan döker. Rahim iltihaplarına sürülürse şifası görülür. Siyatik ve mafsal ağrılarına sürülürse tesiri görülür.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Zeytinyağı yiyiniz ve onunla yağlanınız. Zira o yağ mübarek ağaçtandır. Zeytin yağını kullanın ve yağlanın, zira o yağ basura karşı iyidir.” buyurmuşlardır.

Yine hadis-i şeriflerde Resulü Ekrem, zatülcenp olanlara zeytinyağı ve veres denilen bitkiyle üdihindi ve zeytinyağını tavsiye ederlerdi. Bu da şöyle yapılır: üdihindi toz haline getirilir, zeytinyağına karıştmlarak bir mayi elde edilir. Hastayı soğuktan korumak şartıyla her üç saatte bir beş dakika müddetle hastanın sağ tarafına sürülerek, ovulur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna