Zencefil Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Zencefil Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Zencefil Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zencefil Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

“Zengibar officinal” ilmi adıyla tanınan bu bitki zencefilgillerdendir. Toprakta sürünen gövdesi boğumlu, yapraklan dar, çiçekleri sarın renkli bir bitkidir. Kullanılan yeri toprakta sürünen gövde kısmıdır. Tükürük ifrazatını fazlalaştırır. Vücudu terletir. İştahı açar. Bağırsaklarda gazdan husule gelen şiddetli ağrıları yok eder.

Zencefil tozunu salep gibi sıcak içilen maddelerin üzerine serperek kokusundan ve bu kıymetli hassalarından faydalanmak için kullanılır.

Zencefili suda kaynatıp suyunu çorba kaşığı ile içmenin ses kısıklığına iyi geldiğini söylemişlerdir. Hıfzı artırır, mide ve ciğerin soğukluğunu giderip ishal yapar.

Balgamı giderir, hazmettirir, rutubeti atar. Sürme edip, göze çekilse gözün nurunu artınr. Tuzla kanştınp, ceviz büyüklüğünde yutulsa balgamı atar. Felci önler. Sakızla çiğneyip yutulduğu takdirde dimağdaki balgamı giderir.

Bal ile macun yapılıp yutulursa dimağa kuvvet verir. Balgamı söker. Şehveti tahrik eder. Zencefil, havlıcan, şamfıstığı ve baldan yeteri kadar alınıp macun yapılır ve birer ceviz büyüklüğünde, günde üç defa yutulursa, bütün bel ve bacak ağrılarını giderir, romatizmanın kökünü keser.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna