Şalgam (Şalgamın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Şalgam (Şalgamın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şalgam (Şalgamın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Şalgam (Şalgamın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şalgamın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “brassigia napus”tur, turpgillerdendir. Göğsü yumuşatır. Kökünden 15 gram bir litre suda kaynatılıp içildiğinde iyi gelir. Rondoler şeklinde kesilip, yarım saat kaynatılarak soğutulduktan sonra yanık el ve ayaklar yarım saat banyo yapılmalıdır. Bütün iltihaplarda, bilhassa göğüs hastalıklarında bol bol şalgam yenmelidir. Külde pişirip ağnsmı kesmek için kulak arasına koymanın faydalan çoktur.

İhtiyarların kış aylarında ayaklarının üşümesine mani olmak için üç şalgam kabuğu, iki avuç ısırgan otu ile karıştırılarak bir litre suda kaynatılmalı, haftada bir iki defa bu su ile banyo yapılmalıdır. Meniyi arttırır. Geç hazmolur ve kabız yapar. Üzerine kimyon yenilirse kabız yapmaz. Turşusu iştah ve arzuyu arttırır.

Kaynattıktan sonra suyu ile kesilen yaralara ve mafsal ağrısına yakı yapılsa faydası görülür. Tohumu şehveti arttırır. Pişmiş şalgamı aç karnına yemek iyidir.

Eli ayağı donan kimseye pişmiş şalgamı donan yerlere yakı yapılsa fayda verir. Şalgam suyuyla başını yıkayan kimsenin saçı sakalı ağarmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna