Soğanın (allium cepa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Soğanın (allium cepa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğanın (allium cepa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Soğanın (allium cepa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğanın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “allium cepa” olan bir bitkidir. Bazı sinirli insanların baygınlıkları esnasında bunlara soğan koklatmak suretiyle, büyük bir fayda temin ettiğini görürüz. Soğan mideyi de tembih ederek iştahın açılmasına ve hazmın kolaylaşmasına yardımcı olur. Bunlardan başka soğan, idrar söktürür. Göğsü yumuşatır, vücuda sükûnet verir.

Bazı yerlerde soğanı pişirip ezerek iki kat tülbent arasında, derinin üzerine kanı çekmek için lapa gibi kullanılır. Soğan et içinde pişirilerek, acı yağla karıştırıp nasıra sürülse, nasır on yıllık dahi olsa giderir.

Sirke ile kavurup uyuz olan yere, soğanı yağla kızartıp şeker katarak sürülse onu da izale eder. Soğanda tatlı bir luab ve buruşturucu hassa vardır. Tababette soğan böbrek taşları ve böbrek iltihaplan, mesane ağrılarında müsekkin olarak kullanılır.

Soğan külde pişirildikten sonra su veya sütle kaynatılarak elde edilen çayı kullanılır. Beyaz olan cinsi en iyisidir. Eskidikçe kuvveti artar. Soğan et ile yemek yapılarak yenirse şehveti tahrik eder. Sarılığı giderir, idrarı ve aybaşı kanamasını söktürür, kumların dökülmesine yardımcı olur.

Soğan notron tozu ile saç dökülen yerlere sürülürse saçın dökülmesini önlediği söylenir. Suyu tavuk yağı ile birlikte yaralara sürülürse şifası görülür. Buruna damlatılırsa başı çeşitli hastalıklardan temizler.

Kulağa damlatılırsa, kulağın iltihabını ve çınlamasını önler. Suyu göze sürme gibi çekilirse, göz sulanmasını önler. Suyu yine bal ile şurup yapılıp kaşık kaşık içilirse boğaz şişliğine karşı iyi bir tedavi hassası olduğu görülür. Pişirilerek yenirse vücudu şişmanlatır. Soğan devamlı yenilirse, çeşitli zehirlerin tesirinden korur.

Saç dökülmesini önlemek için soğan yakılarak külleri bu dökülen yerlere sürmek faydalıdır. Kuyruk yağı ile pişirilerek ikişer, üçer kaşık yutulursa, nefes darlığına ve müzmin öksürüğe şifa verir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna