Sinirli Yaprak Otunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Sinirli Yaprak Otunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinirli Yaprak Otunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Sinirli Yaprak Otunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinirli Yaprak Otunun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “palatago” otu olup, sinirotugillerden bir bitkidir. Çayırlarda, tarlalarda yetişir. Zeytinyağı ile hal edilen mahlülü yanağa sürülür, haşlaması ile göz yaşarmalarında gözler banyo yapılır. Özsuyu ateş düşürür.

Yaprağı vereme, çıbanlara, basura, fistüle ve ağızdaki yaralara karşı iyi gelir. Özsuyu çıkarılarak bardak bardak içilirse, bağırsaklardaki iltihaplara karşı çok faydalıdır. Basur ve akciğer kanamalarını keser.

Tohumları bal ile macun yapılarak yutulursa aynı şifayı verir. Kökleri ve yaprakları kaynatılarak içilirse dişetlerini kuvvetlendirir, diş ağrılarını keser. Taze yaprakları çıbanların üzerine konursa öldürür. İltihaplarını temizler ve iyileştirir.

Köpek ısırmalarında tuz ile lapa gibi yapılır ve yaranın üzerine konur.  Yaprağı çiğnendiğinde sıcaktan hasıl olan diş ağrısına karşı iyi gelir. Yaprağı dövülerek sıkıp suyu içilse, hararetten hasıl olan ishali keser.

Ciğer ve mide yollarını açar, suyu ile mazmaza yapılsa; ağızdaki yaraları tedavi eder, kanamalara iyi gelir. Yaprağı kaynatılıp devamlı olarak içilse veremi bir ay içinde tedavi eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna