Sarımsak (Sarımsağın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Sarımsak (Sarımsağın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak (Sarımsağın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Sarımsak (Sarımsağın) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

İlmi adı “allium sativum” olup, bu da zambakgillerden bir bitkidir. 15 gram sarımsak, bir litre suda haşlama yapılıp, tenkıye edilir, içilirse bağırsak kurtlarını düşürür. Ateş kesicidir. Boğmaca öksürüğü, astım, ciğer nezlesi ve iltihaplarında kullanılır.

Sarımsak çiğ yendiği gibi et suyu ile beraber de alınır. Eskiden koleraya karşı kullanılırdı. Bilhassa hazım üzerine çok büyük tesirleri vardır. Mide ifrazatını fazlalaştırır. Cilt hastası ve süi anne olanlar sarımsak yememelidir.

Sarımsak sütü değiştirdiğinden emen çocuk amel olur. Tansiyonu düşürür. Bevli söktürür. Yılan soktuğunda ve kuduz köpek ısırdığında sarımsağın faydaları büyüktür. Suların zararlarını def eyler. Kış günlerinde yenirse vücudu ısıtır.

Mafsal ağrılarına faydalıdır. Fakat gözün görmesine zayıflık verir. Basurlu olanlara, vücudu daima hararetli olanlara, ishal olanlara ve hamile kadınlara zararlıdır. Yeteri kadar sarımsak, koyun sütü ile haşlanıp, tereyağı ile pişirilerek, bal ilâve edildikten sonra meydana gelen macun yenirse; mafsal, sırt, siyatik ve  cerrahi yara ağrılarını izale etmekte eşi bulunmayan bir ilâçtır.

Bu ilâç kanı yakar ve basur meydana getirebilir, zararını gidermek için; hıyar, marul veya ebegümeci tohumları ile birlikte kullanılır. Erkekliği arttırır, balgamı söker, sesi açar ve safileştirir. Gençliğinde bol sarımsak yiyenler ihtiyarlamazlar ve saçlar da beyazlamaz.

Sedef çiçeği, incir ve sarımsak birlikte yenirse, zehirlere karşı panzehir olurlar. El ve ayak titremesini giderir. Yağla kavrulup yenilse basur ve kasık ağrılarını giderir. Sarımsağı soyup koyun ödüyle kaynatılıp kulağa damlatsalar sağırlığı giderir.

Hadis-i şerifte, “Çiğ sarımsak yiyiniz. Eğer Cebrail (a.s.) ile konuşmamış olsaydım, ben de yerdim.” buyurulmuştur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna