Raziyane Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Raziyane Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Raziyane Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Raziyane Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Raziyane Bitkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl kullanılır?

İlmi adı “foeniculumdulcis"dir. Kayalık yerlerde yetişen kokulu bir bitkidir. Kullanılan yeri tohumları ve köküdür.Rezene adı ile de tanınır. İştahı açar, mide ve barsaklardaki gazların dışarıya atılmasına yardım ederek, ağrı ve sancıları yok eder.

İdrarı söker,emzikli kadınların sütünü çoğaltır. 10 gram raziyane bir litre suda haşlanmak ve çay gibi içilmek suretiyle kullanılır. Bazı cinsleri zehirlidir, dikkat etmek gerekir. Bağırsak gazlarını mas eder ve ağrıları dindirir. Yapraklannı kaynatarak göz iltihaplarında gözü bununla banyo yapmak faydalıdır. Soğuktan mütevellit mesane ve böbrek ağnlarına faydalı tesirleri mevcuttur. Zehirli hayvanların zehirlerine karşı panzehir vazifesi görür. Kuduz köpeğin ısırdığı yere kökü bal ile pişirilip konur.

Yaprağını dövdükten sonra sıkıp göze konulsa, görüşü keskinleştirir. Dalak yollarını açar. Yenilmesi göze ve yan ağrılarına faydalıdır. Suyu kaynatılıp buruna çekilirse yine göze faydalıdır. Kaynatılarak şerbet yapılıp içilirse damarları açar.

Nefes darlığına, kalp çarpıntısına karşı faydalıdır. Mart ayının evvelinden Temmuza kadar onbeşer gram her gün yutulursa, o sene hastalanılmaz. Tohumları bal ile macun yapılarak yutulursa veya kaynatılarak suyu ile gözler pansuman yapılırsa, gözleri kuvvetlendirir. Yılan, ilkbaharda ilk defa kışlık uykusundan uyandığı zaman gözlerinin açılması için bu bitkiden yer. Otlarına da gözlerini sürer.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna