Pelin Bitkisinin (artemisie) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Pelin Bitkisinin (artemisie) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pelin Bitkisinin (artemisie) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Pelin Bitkisinin (artemisie) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pelin Bitkisinin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nasıl Kullanılır? Çayı Nasıl Yapılır? Suyu Ne işe Yarar?

İlmi adı “artemisie” olup, bileşikgillerdendir. Bir metre yüksekliğinde dikenli ve kırmızımtırak bir nebattır. Kullanılan yeri yapraklan ve çiçekleridir. Bitki, çiçeklerinin kemale geldiği zaman toplanır. Ufak ufak demetler yapılarak sıcak bir yere asılarak orada kurutulur. İştahı açmak, vücudu kuvvetlendirmek, ateşi düşürmek hassalarını haizdir. Barsak kurtlarını da düşürür. Ateşli ve uzun süren hastalıklardan sonra vücudu kuvvetlendirici tesiri vardır.

5 gram pelin yaprağı bir litre suda kaynatılarak hazırlanır, bundan günde birkaç defa yarım kahve fincanı içilmek suretiyle bütün bu hassalardan faydalanmak mümkündür. Pelinden yapılan içki içilirse insan deli olur. Kurt düşürücü şuruplar da yapılabilir.

Şurup yapabilmek için; 5 gram papatya, yarım saat sıcak suda bırakıldıktan sonra, ince bir tülbentten süzülerek 800 gram şeker ilâve etmelidir.

Çay gibi içilirse, bağırsakları kuvvetlendirir. Balgamı ve dalağı temizler. Deliliğe ve nüzule karşı iyi gelir. Safrayı çıkarır, idrarı söker. On gün şurubu içilmeye devam edilirse mideyi kuvvetlendirir. Suyu içilirse sarılığa karşı iyi gelir ve sekteyi giderir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna