Oğul Otunun (melissa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Oğul Otunun (melissa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oğul Otunun (melissa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Oğul Otunun (melissa) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Oğul Otunun Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “melissa” olup, ballıbabagillerdendir. Kalp çarpıntısını, nefes darlığını giderir. Zekâyı arttırır, insandaki korkuyu giderir. Mide ülserine iyi gelir.

Sevda ve balgamdan doğan hastalıklara iyidir. Kaynatılarak suyu vücuda sürülürse ter kokusunu keser. İnsanı ferahlandırır, kalbe kuvvet verir. Hazmı kolaylaştırır, hıçkırığı keser, boyun damarlarını açar.

Tohumlarından günde üç defa üçer gram yutularak kullanılır. 20 gram oğul otu, 20 gram günlük, 40 gram çekirdeksiz üzüm karıştırılarak, öğle ve akşam beşer gram yutulur. Kurusu kaynatılarak bol bol içilir. Oğul otunun suyu damıtma ile elde edilirse daha tesirli olur.

Damıtma ile oğul otundan elde edilen suyun bir damlasında bulunan kuvvet, tazesinden kaynatılarak elde edilen suyun 25 gramında yoktur. Bu ot, toplanıp dövülerek suyu çıkarılır, yarımşar fincan içilirse derhal tesirini gösterir. Kalp zayıflığından dolayı uyuyamayanlar bir içmede bu hastalıktan kurtulur. Hazmı kolaylaştırır, hıçkırığa karşı faydası büyüktür. Beyin damarlarını açar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna