2015 Diyarbakır Newrozu ne zaman
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2015 Diyarbakır Newrozu ne zaman

2015 Diyarbakır Newrozu ne zaman

   

2015 Diyarbakır Newrozu ne zaman

Genel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde kutlanacak olan 2015 Newroz'unun programı belli oldu. Peki 2015 Diyarbakır Newroz ne zaman (Amed Newrozu 2015) yani hangi tarihte kutlanılacak. İşte Diyarbakır 2015 Newroz tarihi ve detaylar.

2015 Newroz kutlamaları programı belirlenmeye başlandı. 2015'in ilk Newroz ateşi 17 Mart günü Suruç'ta yakılacak. 21 Mart Cumartesi günü tek Newroz kutlaması ise Amed'de (Diyarbakır'da) gerçekleştirilecek.

Diyarbakır Newrozu Canlı Yayın İzlemek İçin Tıklayın!

2015 Diyarbakır Newroz Görüntüleri İçin Tıklayın!


Abdullah Öcalan'ın sürece ilişkin açıklama yapması beklenen 2015 Diyarbakır Newroz'unun hazırlık startı verildi. Newroz Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, Newroz'da Diyarbakır'ın dünyanın birçok farklı ülkesinden ve dört parça Kürdistan'dan konuklara ev sahipliği yapacağını belirtirken, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ise, "Bu yılki Newroz'a Kobanê ve Şengal direnişi damgasını vuracak. Amed Newroz'u Kobanê ve Şengal direnişi ile buluşma Newroz'u olacak" dedi.
 

Newroz için 15 bin lale dikildi

Newroz hazırlıklarına başlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kutlamanın yapılacağı Newroz Parkı ve çevresinde alt ve üst yapı çalışmalarına başladı. Newroz hazırlıkları kapsamında kavşaklara 10 bin lale, 5 bin Hakkari lalesi de dikildi.

2015 Amed Newrozuna kimler katılacak?

Diyarbakır Newrozuna Tüm Eşbaşkanlar, İmrali Heyeti, seçilmişler ve MYK üyeleri katılacak. Sanatçı olarak ise; Koma Niştiman, MKM Koro: Dünya Devrim Şarkıları, Rojava Grubu, Kawa, Hozan Comerd, Suavi katılacak. Planlanan programa göre etkinlikler saat 9:30'da başlayacak, Öcalan'ın mektubu ise saat 12 gibi okunacak.


ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

2015 diyarbakır newrozu

Abdullah Öcalan"ın 2 sayfalık "Nevruz mektubu", kutlamalar sırasında Türkçe olarak HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe olarak da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından okunacak.


SUAVİ KONSERİ

Etkinlik kapsamında PYD Eş Başkanı Asya Abdullah ve DTK Eş Başkanı Selma Irmak'ın birer konuşma yapmasının ardından sanatçı Suavi'nin konser vermesi bekleniyor.


TARİHİ ÇAĞRI

Öcalan"ın mektubunda, PKK"ya doğrudan “Türkiye"ye karşı silahlı mücadeleden vazgeç” çağrısının yer almadığı belirtiliyor. Ancak PKK"nın toplayacağı olağanüstü kongrenin, "silahlı mücadeleden vazgeçme" kararı almasının koşulları ve şartları hakkında değerlendirmelerin bulunduğu vurgulanıyor.


ATEŞKES VURGUSU

Mektupta ayrıca "tahkim edilmiş ateşkes" olarak nitelendirilen güvenlik güçleriyle PKK"lı gruplar arasındaki çatışmazlık halinin devam ettirilmesinin önemi, bölgedeki kamu güvenliğini bozucu uygulamalara son verilmesi de yer alacak.


OLAĞANÜSTÜ HAREKETLİLİK!

Öte yandan milyonlarca insanın katılım göstermesi beklenen Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da da olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Güvenlik güçleri Nevruz kutlamaları sırasında yaşanabilecek olası her türlü provakatif girişim için kentte kırmızı alarma geçmiş durumda.


97 ÜCRETSİZ OTOBÜS

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nca, nevruz etkinliğinin  yapılacağı alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle  vatandaşlar ücretsiz taşınacak.


OTELLER DOLDU, EVLER AÇILDI

Nevruz kutlamaları için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır'da otellerde de yer kalmadı. Nevruz Komitesi yer kalmaması nedeniyle gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

Diyarbakır Newrozu 2015

700 AŞKIN BASIN MENSUBU

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı basın mensupları, nevruz  kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başlarken, alana canlı yayın araçları  yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın basın mensubu akreditasyon  yaptı.


NEVRUZ ATEŞİNE 15 TON ODUN

Seyyar baz istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği Nevruz alanına kalabalık  nedeniyle 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için  alana 15 ton odun getirildi.


ETKİLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da Sabah  saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat içerisinde  metrekarede 20 ila 30 kilograma ulaşacağı tahmin ediliyor.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna