İftar Sofraları, İsraf Sofralarına dönüşmemeli
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » İftar Sofraları, İsraf Sofralarına dönüşmemeli

İftar Sofraları, İsraf Sofralarına dönüşmemeli

   

İftar Sofraları, İsraf Sofralarına dönüşmemeli

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl Ramazan ayının temasını "Helal Kazanç, Helal Lokma` olarak belirlediklerini açıkladı.

Ramazan coşkusunun asla bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemesi gerektiğini belirten Görmez, "Müminlerin bu ayda yaşayacakları coşku, ibadetin coşkusudur. İbadetle neşelenen gönüller, müminler arasındaki muhabbeti de pekiştirmelidir. Yoksa Ramazanın coşkusu son zamanlarda ortaya konulduğu şekliyle bir eğlence, şatafat ve gösteriye dönüşmemelidir. İftar sofraları, israf sofralarına dönüşmemeli." diye konuştu.

Bugün İslâm dünyasında "Ramazan ile değişmekle, Ramazan`ı değiştirmek` arasında gidip gelen yeni bir takdim formunun dikkat çektiğini belirten Görmez, "Oysa aslolan ve doğru olan Ramazanla değişmektir, Ramazan ile nefislerimizi değiştirmektir. Ramazan bütün imtihan süreçleriyle bize bu imkânı sunar. Ramazanda değişmek, onun etkili manevî ortamında değişimi gerçekleştirmek, murâd-ı ilahiye uygun birer kul olarak bu sınavlardan geçmek her bir Müslüman için kuşkusuz en büyük bahtiyarlıktır. Hâl böyleyken bu ayda değişmek gibi gerçek ve derinlikli bir amaca uygun hareket etmek yerine onu değiştirmeye kalkışmak doğru değildir" diye konuştu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna