Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısaca Bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısaca Bilgi

Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısaca Bilgi

   

Ankara Savaşı Kısaca Özet, Hakkında Kısaca Bilgi

ANKARA SAVAŞI, Osmanlı padişa­hı Yıldırım Bayezid ile Moğol hü­kümdarı Timur arasında yapılan sa­vaş (28 Temmuz 1402). Anadolu"da Türk birliğini kurmak isteyen Yıldı­rım Bayezid Erzincan"a girdiği sıra­da; sınırlarını ve dolayısıyla ege­menliğini genişletmek isteyen Ti­mur da Anadolu"ya girerek Sivas"a dek ilerlemişti. Daha sonra Timur İran"a geri döndü.

Bunun üzerine Bayezid Timur"un ele geçirdiği yer­leri geri aldı. Bu üstünlük yarışı sa­vaşı kaçınılmaz kıldı. Sonunda Os­manlı ve Moğol ordusu Çubuk 0vası"nda karşılaştı.

Timur asker sa­yısı ve askersel araç yönünden da­ha zengin bir orduya sahipti. Sa­vaşın ortasında Osmanlı ordusun­da ki Karatatarlar ve bazı eski bey­liklere bağü askerler Timur"un saf­larına katıldı.

Bu nedenlerden ötü­rü Osmanlı ordusu yenildi, Yıldırım Bayezid tutsak düştü, ve tutsaklığı sırasında öldü. Ankara Savaşı ye­nilgisi. Timur"un bir süre Anado­lu"da kalması. Osmanlı devletinin parçalanması, Osmanlıların Avru­pa"da ilerleyişinin gecikmesi gibi onemli sonuçlar doğurdu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna