2019 Babalar Günü Ne Zaman?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2019 Babalar Günü Ne Zaman?

2019 Babalar Günü Ne Zaman?

   

2019 Babalar Günü Ne Zaman?

Hayatımızın en önemli varlıklarından olan Babalarımızın günü olan Babalar günü ne zaman kutlanır ve 2019 Babalar günü ne zaman? Babalar günü ne zaman kutlanmaya başladı, Babalar günü ne zaman kutlanacak hakkında detaylı bilgi bu sayfada derledik. İşte Babalar günü 2019, Babalar günü mesajları, Babalar günü şiirleri ve önemli gün hakkında tüm detaylar.

2019 senesinde de her sene olduğu gibi kutlanacak olan Babalar Günü 16 Haziran Pazar günü idrak edilecek. Şimdiden tüm babaların babalar günü kutlu olsun.

Babalar gününü, her yıl kutlarız hepimiz babalarımıza farklı hediyeler alırız, hediye almasak bile babalar gününü kutladığımızı söyleriz, bazılarımız söyleyemez ancak mesaj gönderir. Her neyse babalar gününün tarihine gideceğiz bu yazıda değerli okurlar, babalar günü ilk olarak ABD de ortaya çıkmıştır.

Babalara saygı ve sevgi göstermek amacıyla kutlanan özel bir gün olarak bilinir.

En Güzel Babalar Günü Mesajları Sayfası İçin Tıklayın!

Babalar günü Nezaman kutlanır ?

Babalar günü Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmaktadır. 2019 yılında ise Babalar günü 16 Haziran Pazar günü kutlanacak.

Babalar günü ilk olarak ABD de, John Bruce Dodd, tarafından çok sevdiği babasının ölümüne üzülmesi sonucu böyle önemli bir günün anneler günü gibi kutlanmasını istedi. Ardından kabul edildi ve ABD ve birçok Avrupa ülkesinde, her yıl babalar günü olarak kutlandı. Ülkemizde de babalar günü her yıl farklı coşkularla kutlanmaktadır.

Babalar Günü Tarihçesi

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü Şiirleri Sayfası İçin Tıklayın!

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna